15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

"Algı Operasyonlarına ve Yalanlara Boyun Eğmeden Türkiye'yi Büyütmeye Devam Edeceğiz"

15.12.2014
"Algı Operasyonlarına ve Yalanlara Boyun Eğmeden Türkiye'yi Büyütmeye Devam Edeceğiz"

 

TÜPRAŞ Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de şu ana kadar tek kalemde yapılmış en büyük sanayi yatırımının hizmete alındığını kaydederek, “Türkiye sadece transit bir ülke olmayacak; yapılan arama çalışmaları, ticaret faaliyetleri ve bugünküne benzer yatırımlarla enerjiye yön veren bir ülke konumuna yükselecek” dedi. Türk ekonomisine yönelik algı operasyonlarına da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin büyümeye devam edeceğini vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜPRAŞ Fuel Oil Dönüşüm Tesisi açılış törenine katıldı. 

TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi’nde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜPRAŞ Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin ülkemiz, milletimiz ve ekonomimiz için hayırlı olması dileğini ifade ederek başladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm TÜPRAŞ mensuplarını kutlayarak, bu büyük yatırımdan dolayı şahsı, ülkemiz ve milletimiz adına teşekkür etti. Konsorsiyumun İspanyol tarafına da gerçekleştirdikleri bu ortak eserden dolayı şükranlarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye olarak gerçekten büyük bir gurur gününü, büyük bir iftihar manzarasını hep birlikte yaşıyoruz. İlave alt yapı projeleri dâhil 3 milyar dolar tutarında bir hacme uluşan -ki bunu özelleştirme ve sonrasındaki yatırımlarla beraber- toplamda yaklaşık 10 milyar dolar gibi bir yatırım olarak değerlendirmek mümkün. Türkiye’de şu ana kadar tek kalemde yapılmış en büyük sanayi yatırımımızı hizmete alıyoruz. Hiç şüphesiz bu bizim için de, ülkemiz ve milletimiz için de büyük bir iftihar kaynağıdır. Türkiye’ye bu büyük sanayi tesisini kazandırdıkları, bize bu iftiharı yaşattıkları için TÜPRAŞ’a gönülden teşekkür ediyorum.” 

“YAPILAN YATIRIMLARLA TÜRKİYE, ENERJİDE DÜNYANIN KİLİT ÜLKESİ KONUMUNA YÜKSELECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bu büyük yatırımın Türkiye ekonomisine çok büyük faydaları olacağını, istihdama, ihracata, Türkiye’nin bir enerji üssüne dönüşmesine, cari açığın bir milyar dolar gibi yüksek bir rakamda azalmasına bu tesisin vesile olacağına işaret etti. Irak-Türkiye petrol boru hattıyla Türkiye’nin enerjide çok önemli bir noktaya geldiğini, ardından Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattıyla bu konumun daha da güç kazandığını, TANAP Doğal Boru Hattı’nın devreye alınmasıyla da Türkiye’nin gücüne güç kattıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Doğu Akdeniz gazının taşınması projesinin aynı şekilde çok önemli olduğunu, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde inşa edilecek 44 milyar dolar tutarındaki iki nükleer santral yatırımlıyla da Türkiye’nin enerjide dünyanın kilit bir ülkesi konumuna yükseleceğini belirtti.

“TÜRKİYE BÜYÜMEYE, GÜÇLENMEYE VE HEDEFLERİNE KARARLI BİR ŞEKİLDE İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, sadece bir transit ülke olmayacağını; yapılan arama çalışmaları, ticaret faaliyetleri, özellikle bugün açılan bu ve benzeri yatırımlarla enerjiye yön veren bir ülke konumuna yükseleceğini söyledi. Bir süredir hem içeride, hem dışarıda Türkiye ekonomisine yönelik belli çevrelerin adeta sistematik algı operasyonu yürüttüklerinin görüldüğün dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bazı gazeteler, dergiler, televizyonlar, onların yanında bazı ulusal ve uluslararası çevreler, Türkiye ekonomisi hakkında tamamen gerçek dışı algıyı yerleştirmeye çalışıyorlar. Bütün bu saldırılara, operasyonlara rağmen, Türkiye’nin tarihindeki en büyük sanayii tesisinin, 3 milyar dolarlık bir sanayii tesisinin açılışını gerçekleştiriyor olması çok önemlidir, son derece manidardır. Kim ne derse desin, kervan yürüyor. Kim, hangi operasyonu yaparsa yapsın, Türkiye büyümeye, güçlenmeye ve hedeflerine kararlı bir şekilde, doğru bir şekilde ilerlemeye devam ediyor” dedi.

“YALAN HABERLERLE TÜRKİYE’YE İSTİKAMET ÇİZMEYE ÇALIŞANLARIN ÖNÜNDE HİÇBİR ŞEKİLDE DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜPRAŞ’ın, hiçbir algı operasyonuna, hiçbir yalana itibar etmeden, bu büyük yatırımı gerçekleştirmiş olmasının Türkiye ekonomisini karalayan bütün o çevrelere verilmiş en güçlü cevap olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Türkiye’deki tüm yatırımcılardan, girişimcilerden beklentimiz işte budur. Uluslararası yatırımcılardan da beklentimiz budur. Hiç kimse algılara aldanmasın, gerçeğe baksın, gerçek rakamlara, gerçek manzaraya baksın ve kararını da o şekilde versin. Bakın burada bir hususun altını da özellikle çizmek istiyorum. İçeride ya da dışarıda, algı operasyonları yoluyla, yalan haberler, yalan manşetler yoluyla, Türkiye’ye hala istikamet çizmeye çalışanlarla, hiçbir şekilde uzlaşmayacağız, onların önünde hiçbir şekilde diz çökmeyeceğiz. Şahsımın ya da arkadaşlarının burada olmaları ya da olmamaları hiç önemli değil. Burası demokratik bir ülke, biz seçimle geliyoruz, millet takdir edince de seçimle gideriz. Aynı zamanda bizler faniyiz, vakti zamanı gelince, emaneti sahibine teslim edeceğiz. Ama unutulmasın ki millet burada ve her zaman var olacak. Bu millet, tarih boyunca olduğu gibi, bugün de, yarın da istiklaline âşık bir şekilde, o istiklali muhafaza edecek. Özellikle yeni Türkiye’nin, büyük, güçlü Türkiye’nin kazanımlarına biz olsak da olmasak da millet her daim sahip çıkacak. Türkiye’nin, eski günlere döneceği umuduyla kirli işlere, kirli ilişkilere ve kirli ittifaklara girenler, başarılı olamayacaklarını görsünler ve bundan artık bir an önce vazgeçsinler. Ekonomimiz hamdolsun, büyümeye devam ediyor, demokrasimizin standartları daha da yükseliyor. Çözüm süreci, ekonominin, demokrasinin ve kardeşliğin umudu olarak, inatla, sabırla, dirençle filizlenmeye devam ediyor” diye konuştu.

Millî irade ve hukukun her gün daha da güç kazandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Sevgili dostlar, lütfen yalanlara bakmayın. Siz, kuyruğuna basıldığı için feryad-ı figan ortalığı velveleye verenlere hiç itibar etmeyin. Türkiye’de hamdolsun çok güzel gelişmeler yaşanıyor. İnşallah çok daha iyi, çok daha güzel gelişmeler yaşanacak. Bütün bu yaşananlar, normalleşme sürecidir ve yeni Türkiye’ye yönelik tohumların atılış sürecidir. Bunu özellikle ifade etmek isterim. Türkiye’nin eski günlere döneceği umuduyla kirli işlere, kirli ilişkilere yeltenenler, kirli ittifaklara girenler bunun cevabını alıyorlar ve almaya da devam edecekler.” 

“ÜLKESİNİN BAĞIMSIZLIĞI TARAFINDA SAF TUTMAYAN, MİLLETİN KARARI KARŞISINDA YOK OLUP GİDER”

Bu yatırımların ekonomimizin, nereden nereye geldiğinin, nereye geleceğinin en güzel ifadesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah medya dünyası bu girdiği kirli ilişkilerden bir an önce sıyrılacaktır diye düşünüyorum. Kendisini bu tehlikeli vesayetten kurtaracaktır diye inanıyorum. Bu kirli odaklara boyun eğenler, milletin karşısında kaybetmeye mahkûmdur, bunu böyle bilmeleri gerekir. Şantaja tehditlere, uluslararası çevrelere ülkemiz üzerinde, milletimiz üzerinde kurdukları kumpaslara bu millet gelmiyor ve gelmeyecektir. İşte onun için vatanını seven, insaf sahibi, vicdan sahibi herkesi bu kirli odaklara bu kirli odaklara bu kirli çevrelere cesur bir duruşla cevap vermesini özellikle hatırlatmak istiyorum. Her zaman söylüyorum, bitaraf olan bertaraf olur. Onun için tarafımızı çok iyi belirlememiz lazım. Duruşumuz çok önemli. Ama yalpalayan değil, omurgalı duruşlar çok önemli, omurgalı durduğumuz zaman bilesiniz ki millet kazanacaktır. Millet kazandığı zaman Türkiye kazanacaktır. Ülkesinin bağımsızlığı tarafında saf tutmayan, milletin kararı karşısında yok olup gitmeye mahkûmdur. Maşalara, taşeronlara, paralel yapılara kol kanat gerenler, müsamaha gösterenler, er ya da geç onlar da mahcup olacaklardır.” 

“DÜN BAĞIMSIZ SAVCILAR TARAFINDAN BAŞLATILAN OPERASYON, TAMAMEN HUKUK İÇİNDE YÜRÜTÜLMEKTEDİR”

Ekonomi, siyaset ve medya dünyasının hiç tereddüt etmeden ülkenin istiklali tarafından saf tutacaklarına gönülden inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle, dün bağımsız savcılar tarafından başlatılan ve tamamen hukuk içinde yürütülen operasyon karşısında içeride ve dışarıda haddi aşan, insafı aşan, asıl niyetleri ortaya koyan bazı tepkiler sergileniyor. Eski Türkiye’nin bütün aktörleri, eski Türkiye’yi özleyen tüm taraflar, ittifak halinde, koro halinde, savcılarımıza, hâkimlerimize, emniyet görevlilerimize, belli merkezlerden idare edilen bir baskıyı uygulamaya çalışıyor. Ve düşünebiliyor musunuz, adımlar atıldığı anda AB’den hemen birisi çıkıyor, açıklama yapıyor. Sen neye göre bu açıklamayı yapıyorsun, neyi biliyorsun? 50 yıldır bu ülkeyi AB kapısında bekletenler, acaba bu atılan adımın ne olduğunu biliyor musunuz? Ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlar, ister basın mensubu olsun, ister şu olsun, ister bu olsun, gerekli cevabı alacaklardır, onları bizim bu ülkede egemen duruma getirmemiz mümkün değildir. Böyle bir adımı atarken de acaba AB ne der, acaba AB bizi alır mı almaz mı diye bir derdimiz yok. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Lütfen siz kendi aklınızı kendinize saklayın. AB bu noktada dürüst mü? Sabancı Grubu’nun biliyorsunuz, kardeşini çıkıp da iş yerinde katleden bir Fehriye Erdal’ı bir kapıdan alıp bir kapıdan bırakanlar, acaba hukuk adına bu ülkeye bir cevap verebilirler mi? Aynı şekilde yine Avrupa’da, 7 tane vatandaşımızı öldürenler, hala basın mensupları dahi yargıya sokulmadılar, TRT dahi sokulmadı. Bunun hesabını bize verebilirler mi? Hala cevabı ortada yok. Aynı şekilde Sindelfingen’de kundaklanarak oradaki kardeşlerimizin evleri yakıldı ve 7 kişi öldü. Bunun faili hakkında hala bir cevap yok, bunlara cevap verin. Ben bir ülkenin başındaki şahısla görüşüyorum. Kendisine dosyaları veriyorum. Türkiye’deki terör örgütüyle ilgili, diyor ki 4 bin tane şu anda açtığımız dava var. Netice diyorum, netice yok. Avrupa’nın şu anda en güçlü ülkesiyiz, Almanya’dan bahsediyorum. Peki, böyle bir ülke PKK terör örgütüyle alakalı, bu dosyalar veriliyor, hiçbir netice yok diyorsunuz ama kalkıp benim ülkeme yönelik operasyon yürütmek istiyorsunuz. Kusura bakmayın. AB, kalkıp ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu unsurlarla ilgili şu anda güvenlik güçlerimizin attığı bir adıma, hukukun attığı bir adıma, kendisinde müdahale yetkisi aramasın, lütfen kendi işine baksın.”

“OLAY BİR BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MESELESİ DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Şunu herkesin bilmesi lazım; hâkim ve savcılarımızın, görevlilerimizin tutulmasına, sindirilmesine, etki altına alınmasına asla ve asla biz fırsat vermeyiz, vermeyeceğiz. Atılacak olan her adım, hukuk içinde atılacak, bütün işleyiş hukuk içinde olacak, karar da inşallah hukuk içinde, demokrasi içinde yasalar ve vicdan çerçevesinde verilecektir. İnanıyorum ki artık, normalleşen, normalleşmeye başlayan hukuk sistemi, hiçbir masumun ceza almasına, hiçbir suçlunun da elini kolunu sallayarak dolaşmasına müsaade etmeyecektir. Yapılanın ve yapanın yanına kâr kaldığı Türkiye, eskide kalmıştır. Şunu da söyleyeyim, olay bir basın özgürlüğü meselesi değildir. İşte açıkça zaten söylüyorlar; 17 yıl, iki gözü dahi görmeyen bir insanı bütün bir operasyonun başı diye yakalayıp, 122 kişiyi içeriye alanlar işte bunlardı. Ve o insanların şikâyeti üzerine açılmış bir süreç ve bu sürecin şu anda bedelini ödüyorlar ve ödeyecekler.” 

“ZULÜM VE İHANET HİÇBİR YERDE KARŞILIKSIZ KALMAZ”

Zulüm ve ihanetin tarihin hiçbir döneminde hiçbir yerde karşılıksız kalmadığını, Türkiye’de de kalmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onlar bağıracaklar, feryat edecekler belki de ağlayacaklar. Onlar da arkalarına güneydeki sevdikleri ülkeyi alarak, o belli uluslararası çevreleri, uluslararası medyayı alarak, ihanetlerini, evet tescillemeye devam edeceklerdir. İşte yine söylüyorum, basın özgürlüğü diyorlar, alakası yok. Biz, bunların basın özgürlüğü ifadesinden ne demek istediklerini anlarız. Bize zaman zaman gelirler, uluslararası camiadan da gelirler, bir ay kadar önce de geldiler, çok enteresandır. Dediler ki ‘İçeride gazeteciler var’ ve bunu söylerken bize yığınla sayı çıkardılar. Adet ne biliyor musunuz, yedi tane. Bunu açacaklarını bildiğim için ben de Adalet Bakanlığı’ndan bütün belgeleri aldırdım. Ve bu yedi kişinin suçları, bekçi öldürmekten tutun, polis öldürmeye varıncaya kadar, ellerinde silah bulundurmaya varıncaya kadar DHKP-C terör örgütünün mensubu olduklarına varıncaya kadar her şeyi önlerine koyduk. Şimdi ne diyorsunuz? Cevap yok. İşte bunların avukatlığına savunuyorsunuz. Ve kusura bakmayın ve ilginçtir, bunların davalarının bizden yeniden açılmasını istiyorlar. Böyle bir yaklaşım tarzı” dedi. 

“TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL; YENİ TÜRKİYE’DE ADALET EGEMEN OLACAKTIR”

Konuşmasında, “Türkiye artık eski Türkiye değil, yeni Türkiye. Ve burada adalet egemen olacaktır, hâkim olacaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz işimize bakacağız, iftiralara, yalanlara, algı operasyonlarına boyun eğmeden Türkiye’yi büyütmeye inşallah devam edeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ekonomimizi daha da büyüteceğiz. Çünkü güçlü bir Türkiye, inanıyorum ki gündemi belirleyen bir Türkiye olacaktır, gündemi belirlenen bir Türkiye olmayacaktır. Aynı şekilde ne yaparlarsa yapsınlar, biz çözüm sürecini de daha da güçlendireceğiz. Onların algı operasyonlarına inat, biz demokrasiyi, kardeşliği, birlikte yaşama kültürünü daha da çoğaltacağız. Onlar, Türkiye’yi çukura çekmek isteyecekler. Türkiye’yi eskiye götürmek isteyecekler. Ama biz yeni Türkiye’ye böyle büyük eserler, böyle büyük yatırımlar kazandırmaya devam edeceğiz. Az önce helikopterle gelirken Körfez geçişinin kulelerini gördüm. Temelini atmıştık, şimdi kulelerin yükselişini gördüm. İnşallah yılbaşı itibariyle artık kulelerin yükselişi bitecek ve ondan sonra artık tablelere başlanacak. Ve bu körfezi artık dolaşmaya son verilip, zamanla nasıl yarıştığımızı, vakit, nakittir anlayışını nasıl değerlendirdiğimizi işte bu eserde göreceğiz. Aynı şekilde Boğaz’daki 3. köprünün de artık kuleleri yine bitmek üzere. Ve orada da artık yine tableler İnşallah inşa edilmeye başlanacak. Bütün bunlar, yeni Türkiye’nin sinyalleridir. Aynı şekilde boğazın altından otomobillerin geçeceği tünel de hızla devam ediyor ve orada da artık Ahırkapı’dan Anadolu yakasına bağlantı o da hızla devam ediyor, o da bitmek üzere. Oradan da yine otomobiller gidip gelecekler. Marmaray bitmişti, şimdi de inşallah otoray sistemi, hatta otobüslerin geçmesine uygun bir şekilde hızla devam ediyor. Türkiye artık böyle bir Türkiye. Bunu hafife almaya kimsenin gücü yetmeyecek.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Bir kez daha Türkiye’ye bu büyük gururu ve iftiharı yaşattığı için Koç grubuna, TÜPRAŞ’a gönülden tebriklerimi sunuyorum. TÜPRAŞ’ın tüm çalışanlarını kutluyorum. Bu büyük tesiste çalışacak kardeşlerime kolaylıklar diliyorum. Türkiye’ye, milletimize, ekonomimize hayırlı olsun diyorum. İspanyol ortaklara yine milletim adına şükranlarımı ifade ediyorum. Emeği geçenleri kutluyorum, sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum.” 

Konuşmasının ardından TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, tarafından günün anısına tesisin maketi hediye ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekilerle açılış butonuna bastı. 

Törene, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Rafael Mendivil Peydro, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Koç Holding ve TÜPRAŞ yetkilileri ile çok sayıda iş adamı katıldı. 

Tüm Haberler