15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Anadolu Topraklarını İlim, İrfan ve Hikmetle Yoğuran Mevlana’nın, Medeniyetimizin İnşasında Büyük Payı Vardır”

13.12.2014
“Anadolu Topraklarını İlim, İrfan ve Hikmetle Yoğuran Mevlana’nın, Medeniyetimizin İnşasında Büyük Payı Vardır”

Şeb-i Arus İstanbul 2014 programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yedi asır önce Anadolu topraklarına gelerek gönülleri buluşturan, kalpleri sevgi ve şefkat hamuruyla yoğuran, ilim ve öğütleriyle birliği, beraberliği ve kardeşliği yeşerten Mevlana’yı minnetle yâd ettiğini ifade ederek, “Mevlana’nın hikmetli sözleri ve irfanla yoğrulmuş öğütleri; fitne, fesat ve hasedi silip atmış, büyük bir kardeşlik iklimini kurmuştur” dedi..

Şeb-i Arus İstanbul 2014 programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yedi asır önce Anadolu topraklarına gelerek gönülleri buluşturan, kalpleri sevgi ve şefkat hamuruyla yoğuran, ilim ve öğütleriyle birliği, beraberliği ve kardeşliği yeşerten Mevlana’yı minnetle yâd ettiğini ifade ederek, “Mevlana’nın hikmetli sözleri ve irfanla yoğrulmuş öğütleri; fitne, fesat ve hasedi silip atmış, büyük bir kardeşlik iklimini kurmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şeb-i Arus İstanbul 2014 programına katıldı. Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Tokad-i Hayrettin Sürmeli Muhiddin Ahmed Bolevi Tasavvuf Yolu Derneği (TOKHAYDER) himayesinde organize edilen programda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına programı izleyenleri selamlayarak başladı ve vuslatının 741. senesinde Mevlana’yı rahmetle yâd ettiğini söyledi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yedi asır önce Anadolu topraklarına gelerek, gönülleri buluşturan, kalpleri sevgi ve şefkat hamuruyla yoğuran, ilim ve öğütleriyle birliği, beraberliği, kardeşliği yeşerten Mevlana’ya minnet duygularını bir kez daha ifade ettiğini belirterek, etkinliği düzenleyenlere, sivil toplum örgütlerine, sanatçılara ve özellikle de Mevlana dostlarına teşekkür etti.

“BİZLERİ BUGÜNLERE, GÖNÜL ERLERİNİN EKTİĞİ SEVGİ TOHUMLARI, BİRLİK VE BERABERLİK AŞKI GETİRDİ”

Mevlana’nın yedi asır önce Anadolu topraklarına gelerek, ilim, irfan ve hikmetle yoğurduğu Mesnevi’siyle millet olma şuurunu yerleştirdiğini ve bu aziz değerlerle mayaladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu topraklardaki kardeşlik, sevgi ve şefkatin kurulmasında, bu medeniyetin inşa edilmesinde, bugünlere gelmesinde hiç kuşkusuz Mevlana’nın eserlerinin büyük payı olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunus Emrelerin, İbn-i Arabilerin, Hacı Bayram Velilerin, Mevlanaların açtığı yolda 'önce insan, önce millet' diyebilmeyi başarmış, kardeşliği, sevgiyi, barışı, her türlü maddi değerin üzerine çıkarabilmiş milletiz. Mevlana’nın hikmetli sözleri ve irfanla yoğrulmuş öğütleri; fitneyi, fesadı ve hasedi silip atmış, büyük bir kardeşlik iklimini kurmuştur. Bu medeniyette ikilik olmaz. Yalnız birlik vardır. Bu medeniyette aşk vardır, dostluk vardır, muhabbet vardır. Bu medeniyet kulun değil, Hakk'ın, hakikatin üstün tutulduğu bir medeniyettir. Bizler, bugünlere faninin veya fanilerin değil bakinin, baki olanın peşinde koştuğumuz, geçici olanı değil, ebedi olanı aradığımız için, iyi niyetimiz, halisane çabamız sayesinde hamdolsun bu günlere gelebildik. Tarih boyunca bu millet içeriden ve dışarıdan birçok düşmanla mücadele etti. Sayısız harpten, sayısız çatışmalardan hamdolsun yıkılmadan çıkmayı başardı. İşte bizleri bugünlere, bu gönül erlerinin ektiği sevgi tohumları, birlik ve beraberlik aşkı getirdi. Köklerimiz sağlam, temellerimiz kavi, ruhlarımız pek. Bizler bu toraklara payandayla değil, köklerimizle bağlıyız. Bizim sevdamız, bizim aşkımız, bizim kavgamız bu milletin, bu toprakların selametini garanti altına almak, ecdadımızın emanetini sağ salim gelecek nesillere teslim etmektir. Çünkü biz kökü mazide olan atiyiz. Evet dertliyiz. Hem de çok dertliyiz. Derdimizi de hamdolsun seviyoruz” dedi.

Mevlana’nın, “Derdimi seviyorum, biliyorum ki derdimi veren de beni seviyor. Seven, sevdiğinin nazını çekiyor. Sevilen çekmesin de neylesin” sözlerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevlana'nın öğretisi, o büyük eseri Mesnevi'nin aşk üzerine kurulduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşkla yapılmayan hiçbir işin bereketi bulunmadığını, aşksız yapılan hiçbir işin uzun ömürlü olmayacağını, aşkın biz söz değil, hal olduğunu belirtti. Dünyanın aşk üzerine yaratıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Bizim medeniyetimizin kurucu harcı, çimentosu aşktır. Peygamberimiz, bir aşk peygamberidir. Biz aşkın ümmetiyiz, hasret, vuslat, ümit, sevinç, keder, hepsi bu aşkla var olunmuştur” dedi.

“DERDİMİZİ SEVİYORUZ, ÇÜNKÜ DERDİMİZ AYNI ZAMANDA DERMANIMIZDIR”

Neyden çıkan sesin neyzenin nefesinden değil, neyzenin içindeki aşktan, coşkudan, özlemden, hasretten ve kavuşmanın, vuslatın beklentisinden geldiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler bu aşkın, bu sevdanın yardan ve serden geçmenin derdindeyiz. Bir derdimiz, bir özlemimiz, bir kavgamız var. Bu derdi bu aşktan alıyoruz, cananımızdan alıyoruz, özümüzden, Yaradanımızdan alıyoruz. İnanın derdimizi seviyoruz çünkü derdimizi aynı zamanda dermanımız olarak görüyoruz. Aynen Mevlevi dervişleri gibi biz, bu dünyanın peşinde değiliz, ukbanın derdindeyiz. Fani olan bu dünyada baki olan yalnızca muhabbettir. Bizim medeniyetimiz, bu bakımdan muhabbet ve mükellefiyet medeniyetidir. Öyle diyor ya şair: ‘Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl, Muhammed'siz muhabbetten ne hasıl.’ İşin aslı bu. Dünya fani diye kimse mükellefiyetinden kendini beri tutamaz. Dünya hayatında imtihan eksik olmaz. İmtihanları, aşkla, muhabbetle geçeceğiz” diye konuştu.

“BİZİM MEDENİYETİMİZ BİRÇOK BADİREYİ MUHABBETLE AŞTI”

Muhabbetin, konuşmak, sohbet etmek değil, karşılıklı olarak birbirini güzel görmek olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anadolu toprakları, bizim medeniyetimiz, birçok badireyi atlattıysa, harplerden, yıkımlardan alnının akıyla çıktıysa, bunu muhabbetle başardı. Karşısındakine kinle, nefretle bakarak değil, karşısındakini güzel görerek, birbirini güzel görerek başardı. Muhabbet ve aşk bu toprakların hamurunda, bu milletin ruhunda var. Diyor ki Mevlana, “İki bilme, ikilikten bahsetme. Kul, efendisinde yok olmuş bil. Gözünü ve gönlünü topraktan arıt. Kıble birdir, iki olmaz o, bil. Kıblemiz bir, ezanımız bir, Peygamberimiz bir, işte böyle yürüyeceğiz bu yolda. Bizlerin muhabbetten ve aşktan başka bir yolumuz yok. Sevgiden, kardeşlikten, bizi biz yapan değerlerden başka bir yolumuz, imkânımız yok.”

“MEVLANA BİZE KARDEŞLİĞİ, MUHABBETİ VE AŞKI ANLATTI”

Bize kardeşliği, muhabbeti, aşkı anlattığı için Mevlana’ya şükranlarını sunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:  “İnşallah, 17'si akşamı da Konya'da olacağız. İnşallah Konya'da yine Şeb-i Arus gecesinde orada tüm kardeşlerimizle bir arada olacağız. Geleneksel gecemizi yine orada inşallah kutlayacağız. Bir kez daha Yunus gibi, Mevlana gibi, Hacı Bayram Veli gibi gönül erlerine sahip olduğumuz için Rabbimize hamd ediyorum. Vefatının yani vuslatının 741. yıl dönümünde Hazreti Mevlana'yı bir kez daha rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyoruz. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, muhabbetimizi daim etsin. Bir kez daha Kültür ve Turim Bakanlığımıza, İstanbul Büyükşehir Belediyemize, TOKHAYDER yöneticilerine, katkı verenlere, destek olanlara, özellikle de sanatçılarımıza, şükranlarımı ifade ediyorum. Mevlana dostlarını, hepinizi, sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”

Tüm Haberler