15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Kurban Bayramının Gönülleri Yumuşatmasını, İnsanlığa Merhameti ve Vicdanı Hatırlatmasını Temenni Ediyorum”

03.10.2014
“Kurban Bayramının Gönülleri Yumuşatmasını, İnsanlığa Merhameti ve Vicdanı Hatırlatmasını Temenni Ediyorum”

 

Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında tüm vatandaşların bayramını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurban cömertlik, dayanışma, yoksulların sevindirilmesi ve bu dünyada misafir olduğumuzun tekrar tekrar hatırlanmasıdır. En önemlisi de Kurban Allah’a, kardeşliğe ve dayanışmaya yakınlaşmadır” dedi

Mesajında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mübarek Kurban Bayramınızı, en kalbi duygularımla kutluyor; bayramın, ülkemiz başta olmak üzere, tüm İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Rabbime, kendisine sunulan tüm kurbanları makbul buyurması; kurbanları, hem Zat-ı Celal’ine, hem de birbirimize yakınlaşmamız için bir vesile, bir vasıta kılması için dua ediyorum” dedi.

Kurban’ın, cömertlik, dayanışma, yoksulların sevindirilmesi ve bu dünyada misafir olduğumuzun tekrar tekrar hatırlanması olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, en önemlisinin de kurbanın Allah’a, kardeşliğe ve dayanışmaya yakınlaşma olduğunu ifade etti.

“TÜRKİYE OLARAK, KUTLU YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ”

Coğrafyamızda kan akarken, zulüm, kardeşlerimizi inletirken, yoksulluk en ağır şekilde hükmünü sürerken, Kurban Bayramının, idrakleri aydınlatması, gönülleri yumuşatması, insanlığa vicdanı ve merhameti hatırlatması temennisini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’a sonsuz hamd-ü senalar olsun ki, Türkiye olarak, bölgemizde yaşanan krizlerden uzak bir konumda, istikrar ve güven içinde geleceğimizi inşa ve ihya ediyor, kutlu yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke ve millet olarak, güvenlik ve huzur içinde geleceğe ilerlerken, bölgemizde yaşanan büyük acıları da yüreğimizde hissedip; yaşanan acıyı kendi acımız olarak paylaştığımızı belirtti.

Ülkemiz çocukları nasıl bayram coşkusu yaşıyorsa, komşu ülkelerdeki, uzak ya da yakın ülkelerdeki halkların çocuklarının da aynı coşkuyu yaşamalarını gönülden istediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim insanımız, büyük bir teslimiyet ve gönül huzuru içinde kurban ibadetini ifa ederken, sahip olduğunu komşularıyla, akrabalarıyla, dostlarıyla paylaşmanın sevincini yaşarken; tüm İslam coğrafyasının da aynı müstesna heyecanı yaşamasını samimiyetle arzu ediyoruz. Açıkçası bu yıl, kurbanlarımızı, Mülk’ün Sahibi’ne sunarken, sınırlarımızın ötesindeki her bir kardeşimize de refah, felah, kurtuluş nasip etmesini gönülden niyaz ediyoruz. Birçoğunuz, kurbanlarınızı, yeryüzünün her tarafındaki mazlum, mağdur ve yoksul kardeşlerimize zaten gönderdiniz. Yurtiçinde de, önce ailenizi, ardından komşu ve akrabalarınızı gözetmenizi; ama yeryüzündeki mazlum ve yoksulları da düşünerek onlara da en azından dualarınızı göndermenizi sizlerden bir kez daha rica ediyorum.”

“TARİH BOYUNCA, NE ECDADIMIZ, NE DE BİZ BAŞKA HALKLARA ASLA ÇIKAR NAZARIYLA BAKANLARDAN OLMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan komşu ülkeler ile yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimizin, huzur ve güvenlik içinde yaşamlarını idame ettirebilmelerinin, ülke olarak dış politikamızın temel esaslarından olduğunu vurgulayarak, “Tarih boyunca, ne ecdadımız, ne de biz, başka ülkelere ve halklara asla çıkar nazarıyla bakanlardan olmadık. Biz bölgemizde barış istiyoruz, huzur istiyoruz, güvenlik ve refah istiyoruz. Bölgemizdeki hiç bir ülkenin, iç işlerinde de, topraklarında da, gözümüz yok. Ancak, bölge krizlerle çalkalanırken, kan ve gözyaşı sel olup akarken, masum çocuklar, kadınlar, masum insanlar toplu halde öldürülürken; milyonlarca insan, evinden, barkından, toprağından tehcir edilirken, bizim tüm bunlara seyirci kalabilmemiz elbette mümkün değildir. Tarihimiz, ecdadımız ve aziz şehitlerimiz, millet olarak bizlere böyle bir mesuliyet, böyle bir miras bırakmıştır. Güçlü bir devlet olmanın gereği, sınırlarının içi kadar, dışında da güvenlik ve barış için mücadele verebilmektir. Tarihimiz boyunca olduğu gibi, bugün de, büyük ve güçlü bir devlet olmanın gereğini yerine getiriyor; hem içerde, hem dışarda umutları daha da çoğaltmanın mücadelesini veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi olarak Türkiye’nin, attığı her adımda, önce kendi vatandaşlarının, ardından da dost ve kardeşlerinin hukukunu en güzel şekilde savunacağını belirtti.

“BÜTÜN ENERJİMİZİ 2023, ARDINDAN 2053 VE SONRASINDA 2071 İÇİN SEFERBER EDECEĞİZ”

Mesajında Türkiye’nin ekonomisi, büyüyerek, güçlenerek, 2023 hedeflerimize doğru kararlılıkla ilerlediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  milletimizin kardeşliğini ve birliğini daha da pekiştirecek olan çözüm sürecinin, karanlık ellerin sabotaj girişimlerine rağmen sabırla ilerlediğini söyledi.

Türkiye’nin on yıllara, hatta asırlara sari yüklerinden, prangalarından, sorunlarından tek tek kurtulup, aydınlık bir geleceği kendi elleriyle inşa ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni bir Türkiye kurulurken, ufku açık, özgüveni yüksek, istikbali parlak bir Türkiye ihya edilirken, bu güzel süreçte 77 milyon, birbirimize daha da kenetlenecek, birliğimizi ve dayanışmamızı daha da güçlendireceğiz. Artık enerjimizi gereksiz tartışmalarla, yasaklarla, kısıtlamalarla, korkularla heba etmeyecek; bütün enerjimizi 2023, ardından 2053 ve sonrasında 2071 için seferber edeceğiz. Tarihte defalarca yaptık, yine yapacağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE, ÇOK GENİŞ BİR COĞRAFYANIN YEGÂNE UMUDUDUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 12 yıl içinde nice hayalin gerçeğe dönüştüğüne dikkat çekerek, “İnşallah hep birlikte daha nice hayallere ulaşacağız.Unutmayınız ki Türkiye, çok geniş bir coğrafyanın yegâne umududur. Bu vizyonla hareket ederek, öncü Türkiye’yi, yani Yeni Türkiye’yi birlikte büyüteceğiz. Mübarek kurban bayramının, işte bu anlayışın, işte bu atmosferin pekişmesine, güçlenmesine, safların sıklaşmasına, gönüllerin bütünleşmesine vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum” dedi.

Mesajında, “Hac farizasını yerine getiren tüm vatandaşlarımızın ve kardeşlerimizin de haclarının kabulünü Rabbimden niyaz ediyorum. Bayramlarda, çocukları özellikle hatırlamanızı, yetimleri ve öksüzleri, hastaları özellikle gözetmenizi arzuluyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram trafiğine çıkanları da kurallara uymaları, son derece dikkatli araç kullanmaları konusunda uyararak, ülkemizi ve ailelerini de üzüntüye sevk etmeden, varacakları yerlere emniyetle varmalarını dileğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Bu duygularla, mübarek Kurban Bayramınızı en kalbi duygularımla bir kez daha kutluyor, bu güzel günlerin coşkusunu ailenizle, sevdiklerinizle birlikte doyasıya yaşamanız temennisiyle; bayramın İslam alemiyle birlikte tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” diyerek tamamladı.

 

Tüm Haberler