15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’nin Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonuna Katıldı

01.10.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’nin Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonuna Katıldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 24. Dönem 5. Yasama Yılı Açılış Resepsiyonuna katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyonda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

“IRAK VE SURİYE TEZKERESİNİ DESTEKLİYORUM”

Bir basın mensubunun Irak ve Suriye tezkeresine CHP’nin “hayır” oyu vereceğine ilişkin açıklamalarını hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti gruplarının kanaatleri üzerinde herhangi bir yorum yapmasının doğru olmayacağını belirterek, “Her grup kendi kanaatini açıklamakta serbesttir. Yarın tezkereyle ilgili gerek hükümetimiz, gerek üç tane grubu olan parti kanaatlerini tekrar açıklayacak. Ben de Cumhurbaşkanı olarak kanaatimi bugün açıkladım. Zaten kanaatimin hangi istikamette olduğu, herhalde bugün yapmış olduğum konuşmadan çok açık, net bellidir. Doğrusu ben bu tezkereyi destekliyorum. Çünkü BM Genel Kurulu’nda da konuşmayı yaptım, burada içinde olduğumuz bir NATO, öbür taraftan tehdit altında olan bir ülke konumundayız ve bölgede terör örgütlerinin ne durumda olduğunu görüyoruz. Bunlara karşı bir tavrı bizim ortaya koymamız lazım. Şu ana kadar da aramızda yaptığımız çalışmalarla belli bir noktaya zaten gelindi. Temenni ederim ki yarın parlamentomuz bu konuda hükümetimizin bu düşünceleri göz önüne alınarak, gönderdiği tezkere göz önüne alınarak bir karar verecektir. Bu karardan sonra da zaten bizim ayrıca bir toplantımız olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tezkerenin oluşturulmasında IŞİD’e karşı kurulan koalisyon temsilcileriyle bir teması olup olmadığına ilişkin soruyu da şöyle cevapladı: “Şu anda bu konuyla ilgili olarak, benim Genel Kurul’da bazı ülke devlet ve hükümet başkanlarıyla yaptığım görüşmeler var. Başbakanımızın, Dışişleri Bakanımızın yaptığı görüşmeler var. Ama bu görüşmelerin içeriği şu anda konuşulamaz, bunlar daha sonra paylaşılır.”

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ İLE İLGİLİ DURUM

Süleyman Şah Türbesi’nin IŞİD tarafından çevrelendiği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların hepsi şu anda uydurma şeyler. Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik herhangi bir şeyin olması durumunda Türkiye Cumhuriyeti’nin atacağı adım, tavır bellidir. Bu konuda da hassasiyetimiz zaten korunmaktadır” dedi.

Tüm Haberler