15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye Logosu ve ‘Gücü Keşfet’ Sloganı, Yeni Türkiye’nin Özgüveninin Simgesidir”

28.09.2014
“Türkiye Logosu ve ‘Gücü Keşfet’ Sloganı, Yeni Türkiye’nin Özgüveninin Simgesidir”

İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye İhracatçılar Meclisi “Türkiye Markası” tanıtım toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye logosu ve sloganının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederek, “Türkiye ekonomisi ve dış politikası hiç olmadığı kadar güçlü, sağlam ve istikrarlı şekilde ilerliyor. Bundan hiç endişeniz ve tereddüdünüz olmasın. Biz güçlü bir ülkeyiz ve gücümüzün farkındayız. Esasen yeni Türkiye, gücünü ve potansiyelini yeniden keşfeden Türkiye’dir. İnşallah bu gücü henüz keşfetmemiş olanlar da keşfedecek” dedi.

İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye İhracatçılar Meclisi “Türkiye Markası” tanıtım toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye logosu ve sloganının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederek, “Türkiye ekonomisi ve dış politikası hiç olmadığı kadar güçlü, sağlam ve istikrarlı şekilde ilerliyor. Bundan hiç endişeniz ve tereddüdünüz olmasın. Biz güçlü bir ülkeyiz ve gücümüzün farkındayız. Esasen yeni Türkiye, gücünü ve potansiyelini yeniden keşfeden Türkiye’dir. İnşallah bu gücü henüz keşfetmemiş olanlar da keşfedecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) “Türkiye Markası” tanıtım toplantısına katılarak, bir konuşma yaptı.

Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünden itibaren tüm dünyaya yayılacak ve tanınacak logonun ve sloganın hayırlar vesile olması dileğini aktararak, “Bu tasarımların oluşmasında emeği geçen yerli ve yabancı tüm kuruluşlara, tüm çalışanlara da ayrıca şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

 

“BU TASARIM TÜM DÜNYA TARAFINDAN TANINACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tasarım üzerinde uzun soluklu bir çalışma yapıldığını, iş adamlarından reklam ajanslarına, ihracatçılardan siyasetçilere, sivil toplum örgütlerinden vatandaşlara değin geniş bir yelpazede görüşler alındığını söyledi. Başbakanlık görevinde bulunduğu sırada taslakları kendisinin de görme fırsatı bulduğunu, önerilerini, tavsiyelerini ilettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sonuçta Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ön ayak olduğu ama bugün itibarıyla tüm Türkiye’ye mâl olacak, tüm dünya tarafından tanınacak bir tasarım ortaya çıktı” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzeri süreçleri ve heyecanları daha önce de Başbakanlık yaptığı hükümetler dönemlerinde yaşadığını belirtti.

TÜRK LİRASINDAN 6 SIFIR ATILMA SERÜVENİ

Konuşmasında, 28 Ocak 2004’te bir yasa çıkarttıklarını ve Türk Lirası’ndan 6 sıfırın atılması sürecini başlattıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2004 yılı boyunca Merkez Bankamız, çok titiz bir şekilde hazırlıklarını yaptı ve ‘Yeni Türk Lirası’ adı altında yeni banknot ve madeni paraları 1 Ocak 2005’te tedavüle soktu. Bu yeni banknot ve madeni paraların tanıtımını da yine bizzat ben ve bakan arkadaşlarım birlikte yapmıştık. Yeni Türk Lirası, o dönemde mevcut paralarla aynı tasarımı taşıyordu. Ancak 6 sıfır olmaksızın basılmıştı. Ardından 1 Ocak 2009’da milletçe yine bir başka heyecanı yaşadık. Geçici olarak tedavüle girmiş ‘Yeni Türk Lirası’ndan, ‘Yeni’ ibaresini kaldırdık. Yeni tasarımlarıyla Türk Lirası’nı kullanmaya başladık. Dünyanın ilgiyle izlediği çok çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Allah’a hamdolsun hiçbir aksaklık yaşanmadı. 6 sıfırın atıldığı yeni paramız, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada beğeni topladı, ilgi çekti ve Türk Lirası nihayet itibarına yeniden kavuşmuş oldu. Yine bugün yaşadığımıza benzer bir heyecanı Türk Lirası’nın simgesini hazırlarken ve kamuoyuna açıklarken yaşadık. Dünyadaki tüm güçlü ve saygın para birimlerinin bir logosu vardı ancak, Türk Lirası için sadece ‘TL’ kısaltması kullanılıyordu. Güzel, sade, kolay yazılabilir bir logo hazırlandı, kamuoyuna tanıtıldı ve bu logo da çok hızlı yaygınlaşarak vatandaşlarımız tarafından kullanılmaya başlandı. Şu anda çarşıda, pazarda, etiketlere baktığımızda bu logonun kullanıldığını ve artık iyice benimsendiğini görüyoruz.”

TÜRKİYE’NİN YENİ LOGOSU VE SLOGANI: “GÜCÜ KEŞFET”

Bugün de Ekonomi Bakanlığı ve TİM tarafından hazırlanan aynen yeni Türk Lirası logosu gibi önem arz eden bir başka logoyu, bir başka millî tasarımı, Türkiye ve dünyaya tanıttıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “İnşallah bugünden itibaren Türkiye’de üretilen ürünlerin artık üzerinde ‘Made in Turkey’ damgası yerine artık bu logo olacak. Dünyanın neresinde olursa olsun bu logoyu görenler o ürünün Türkiye’de üretildiğini, Türkiye’den ihraç edildiğini anlayacaklar.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, logoyla birlikte “Discover the potential” sloganının kullanılacağını, bu sloganın da son derece isabetli olduğunu söyledi. “Discover the potential” cümlesini İngilizce'den Türkçe'ye çevirirken "Potansiyel" sözcüğü yerine "Güç" sözcüğünün kullanımının daha uygun olacağı görüşünde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yani ‘Gücü keşfet’, bu noktada böyle bir yaklaşım. İnşallah, bugünden itibaren tüm dünyada Türkiye'yi ve Türkiye ürünlerini bu logoyla ve ‘Gücü keşfet’ sloganıyla tanıtıyor olacağız” dedi.

Türkiye'nin dünyaca tanınan markalarının itibar ve güvene sahip olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu logo ve sloganla inanıyorum ki ürünlerimizin gücüne güç katılmış, itibarına itibar katılmış, güvenine de güven katılmış olacaktır. Bu önemli logo ve sloganın bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyor, elinize sağlık diyor, herkese şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.

“TÜRK İNSANI DEĞİŞİME HIZLA AYAK UYDURDU”

Belirlenen logo ve slogana yönelik eleştiriler geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Türk Lirası ve sıfırları atılmış Türk Lirası banknotları tanıtıldığında da belli kesimlerden çok acımasızca eleştiriler yapıldığını kaydederek, “Hatta bu 6 sıfır atıldığı zaman, 'Enflasyon patlar' deyip, 'Eğer bu başarılı olursa Taksim'e çıkar eşek gibi anırırım' diyen köşe yazarları olmuştu. Hala yazmaya devam ediyorlar ama Taksim Meydanı'na çıkmadılar. Değerli arkadaşlarım, bugün baktığımızda hem banknotlarımızın hem de TL logosunun sorunsuz şekilde kullanıldığını benimsendiğini görüyoruz. Karamsar senaryoların hiçbiri gerçekleşmedi. Yeni paraların enflasyon üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadı. Ödemeler üzerinde, ticarette, çarşıda, pazarda yeni paralardan dolayı öyle seslendirildiği gibi olumsuz hadiseler de yaşanmadı. Toplum yeni para birimine çok kısa sürede adapte oldu. Değişime anında ayak uydurdu sanki yıllardır kullanıyormuş gibi yeni paraları ve yeni logoyu kullanmaya başladı. Bugün tanıtımı yapılan slogan ve logonun da yapılacak tüm olumsuz eleştirilere rağmen hızla benimseneceğine, hızla kullanıma girip yaygınlaşacağına ben yürekten inanıyorum. Özellikle bizim KOBİ’lerimiz, sanayicilerimiz, ihracatçılarımız, değişim konusunda dünyada gerçekten farklı bir yere sahipler. Onların bu logoyu hızla ürünlerine ambalajlarına, paketlerine basıp logonun yaygınlaşmasına katkı sunacaklarını tahmin ediyorum. Tabi bu logo ve sloganın yaygınlaşmasında uluslararası markalarımıza da büyük görev düşüyor. Örneğin Kültür ve Turizm Bakanlığımızın artık uluslararası bir turizm markası olan Türkiye'yi bu logoyla tanıştırmalarını bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Yolları’nın da benzeri şekilde logo ve slogana sahip çıkmasını, logo ve sloganı onlarca dünya ülkelerine taşımasını beklediğini vurguladı.

“YENİ LOGO VE SLOGAN, YENİ TÜRKİYE’NİN KÜRESEL İDDİALARININ SEMBOLÜ OLACAK”

Yeni logo ve sloganın yeni Türkiye'nin, güçlü Türkiye'nin, artık küresel iddiaları ve hedefleri olan Türkiye'nin özgüven simgesi olarak gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tasarım ve 'Gücü Keşfet' sloganı, yeni Türkiye'nin özgüveninin simgesidir, özgüvenin sloganıdır. Biz sadece bu logoyu markalarımızın üzerine basmakla yetinmeyeceğiz. Bu özgüven logosunu basabileceğimiz artık çok daha fazla marka üretmenin mücadelesini de kararlılıkla yürüteceğiz. Mevcut markalarımız artık bize yetmiyor. Dünya mağazalarında, piyasalarında, pazarlarında kendisine yer bulan markalarımızla gurur duyuyoruz ama bunları artık sayıca yetersiz görüyoruz. Türkiye ekonomisi gelmiş artık marka meselesine, marka ihtiyacına dayanmıştır. Bizim istikrarlı şekilde büyürken ihracatımızı son derece hızlı şekilde artırırken artık enerjimizin önemli bir kısmını bu marka konusuna ayırmamız gerekiyor. Arkadaşlar yeni markalar üretecek güce yani potansiyele ziyadesiyle bu heyet sahiptir. Eğer fikir derseniz, Allah'a hamdolsun olsun parlak fikirlere, yenilikçi fikirlere sahip bir neslimiz var. Eğer girişim diyorsak, girişim ruhu diyorsak, dünyanın her yerine ulaşabilen ve her yerinde iş kovalayan dinamik, enerjik girişimcilerimiz var. Teşvik konusunda, destek konusunda eskisine oranla çok daha farklı, çok daha güçlü bir konumdayız” dedi.

“TÜRKİYE OLARAK DAHA FAZLA ULUSLARARASI MARKAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Geçtiğimiz hafta içinde BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York’ta bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konakladıkları otelin bulunduğu 5. Cadde’de dünyaca tanınmış bir markanın yeni çıkan telefonu satın almak için 24 saat açık olan mağazanın önünde insanların gece dahil saatlerce kuyruk beklediklerini ifade ederek, “Markanın sahip olduğu güç, prestij ve tanınmışlık sayesinde mağazaları önünde bu uzun kuyrukları oluşturabiliyorlar. Aslında satılan telefon değil, o telefonun markası. ‘Bak yenisini aldım.’, bu. ABD ekonomisine baktığınızda ekonomiyi ayakta tutan ve büyüten gücün bu ve buna benzer markalar olduğunu görüyorsunuz. Japonya ekonomisi aynı şekilde; Kore, Almanya, İngiltere diğer büyük ekonomiler aynı şekilde. Küresel markaları sayesinde istikrarla büyüyorlar. Türkiye geçmişte yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, ekonomideki tüm olumsuzluklara rağmen böyle küresel markalar oluşturmayı başardı. O markalarımızı da bir kez daha tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Mesela Avrupa'da güçlü markalarımız var. Ama bunu bizim dünyaya da yaymamız gerekiyor. Ancak bunlar tabii bir elin parmakları kadar. Bize bu yetmez. Bizim artık ufukları zorlayan potansiyelimize denk düşecek yeni markalar üretmemiz lazım. Daha çok, daha güçlü, daha fazla tanınmış markalara ihtiyacımız var. Bunu da yaparız ve ben yapacağımıza gönülden inanıyorum.”

“2023 HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA HIZ KESMEDEN ÇALIŞIYORUZ”

TİM’in nin bu güzel hedefe inandığını ve bir süredir bu hedef yolunda çok başarılı çalışmalar yaptığını, araştırma, geliştirme, markalaşma konusunda, özellikle de inovasyon konusunda TİM’in yaptığı çalışmaları izlediklerini, takdir ettiklerini, bu gayret için de kendilerine teşekkür ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan daha da önemlisi TİM bizim 2023 hedeflerimize yürekten inandı. Bunların gerçekleşebilir olduğunu ilan etti. Bu yolda da hız kesmeden, umudunu kaybetmeden yolunda ilerliyor. TİM'in ve Türkiye'nin tüm ihracatçılarının inandığı bu seviyeyi yakalayacaklarına, hedeflerine ve hedeflerimize mutlaka ulaşacaklarına şahsen ben de gönülden inanıyorum. Asla umudunuz kaybolmasın, asla yılgınlığa düşmeyin, asla vazgeçmeyin. Yapılan olumsuz, karamsar, umutsuz açıklamalara da lütfen itibar etmeyin. 2023 hedeflerini ulaşılamaz görenlerin, hayal gibi görenlerin açıklamaları sizleri asla karamsarlığa sevk etmesin. Lütfen hatırlayın değerli arkadaşlar 2002 yılında milli gelirimiz 230 milyar dolar iken, 2013'te bunun 820 milyar dolara çıkacağı söylenseydi buna kim inanırdı? Bunu ulaşılamaz hedef olarak görüyorlardı. Çünkü 79 senede 230 milyar dolara gelmişsin. 10 senede kalkıp da 820 milyar dolara nasıl geleceksin? Bunun hemen kıyasını yapıyorlardı. Ne oldu? 2013 sonunda millî gelirimiz 820 milyar dolara ulaştı. Kişi başı milli gelir 2002 yılında 3 bin 500 dolardı, 2013 sonunda 3 kattan fazla artarak 10 bin 500 dolar olacağı söylenseydi buna da inanmayacaklardı. Ama bu gerçekleşti” dedi.

“12 AYLIK İHRACATIMIZ 157 MİLYAR DOLARA ULAŞTI VE BU ALANDA YENİ BİR REKOR KIRILDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel krize rağmen Türkiye'nin, 2 yıl üst üste yüzde 9 büyüme kaydettiğini, 2013 büyümesinin yüzde 4 olduğunu, bu oranla Türkiye'nin dünyada en yüksek oranda büyüyen ülkeler arasında yer aldığını, 2014’te de büyümenin devam ettiğini ve edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014’de büyümenin devam edeceğini ve ikinci çeyrekteki büyümenin yüzde 2 olmasının dahi ülke için büyük bir başarı olduğunu, zira diğer büyük ekonomilere bakıldığında büyüme oranlarının 0-1'i ancak yakalayabildiklerinin görüldüğünü belirterek şöyle konuştu: “İşte Avrupa. Avrupa'da en güçlü ekonomi Almanya, bakıyorsunuz 0,8. Bizim yılsonu hedefimizi inşallah yüzde 4. Çok çalışacağız, çok üreteceğiz, daha çok ihracat yaparak bu hedefi tutturacağız. Yine 2002 yılında 150 milyar doların üzerinde ihracat denilseydi, biri de çıkıp hayal diyeceklerdi. Niye? Çünkü o zaman 36 milyar dolar. 36 milyar dolardan 150 milyar dolara çıkılır mı? Ama sizler çalıştınız. Ürettiniz, ihracat ettiniz. En son Ağustos ayında TİM'in açıkladığı rakamlara baktığımızda son 12 aylık ihracatımız 157 milyar dolara ulaştı ve bu alanda da yeni bir rekor kırıldı. Bu büyük başarı, rekor için de sizleri kutluyorum, tebrik ediyorum.”

Bunların devletçi bir mantıkla olmadığını, özel sektörün önünün açılması suretiyle olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğer devletçi mantık devam etseydi bunların başarılamayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'de 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol olduğunu, kendilerinin ise 15 bin kilometreye ulaşmayı hedeflediklerini ve söz verdikleri süre içerisinde 17 bin kilometre bölünmüş yol inşa ettiklerini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ HENÜZ KEŞFEDEMEYENLER ER YA DA GEÇ KEŞFEDECEKLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet olarak bizim görevimiz buydu. Biz Boğaz'ın altından Marmaray'ı yapacağız dedik. 'Hayal' dediler ki bu 12 yıl öncesinin değil, 150 yıl öncesinin, Abdülhamit Han'ın hayaliydi, Türkiye hamdolsun, o hayali de bizim iktidarımızla gerçekleştirdi. Yüksek Hızlı Tren aynı şekilde hayaldi, Türkiye onu da gerçeğe dönüştürdü. Önceki hafta TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi'nde de ifade ettim, dedim ki, 'Ya yol bulacağız, yol yoksa da yollar açacağız'. Şimdi biz bunu yapıyoruz. Niye? Biz, ya yol bulacağız, ya yolları açacağız ki ülkemizdeki girişimci de ne yapsın?  O da yollardan devam edip gitsin. Hiçbir konuda, alanda çözümsüzlük ve çaresizlik bu ülkenin ve bu milletin önünde seçenek olmayacak. Ülke olarak, millet olarak önümüze hangi sorun çıkarsa inşallah çözeriz. Hangi engel çıkarsa inşallah yaparız. Bütün hayalleri de Allah'ın izniyle gerçeğe dönüştürürüz. Buna inanacak ve her zaman bu özgüven içinde, bu umut için de olacağız. Şu anda belli çevrelerden pompalanan karamsarlığa da hiç kimse aldırmasın. Bakın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, içerde ve dışarda gelişmeleri en yakından takip eden birisi olarak ifade ediyorum; Türkiye ekonomisi de Türkiye'nin dış politikası da hiç olmadığı kadar güçlü, hiç olmadığı kadar sağlam ve istikrarlı şekilde yollarında ilerliyor. Bundan hiç endişeniz, tereddüdünüz olmasın. Uluslararası medyadan bazıları çıkıyor, 'Türkiye ekonomisi şöyle, Türkiye ekonomisi böyle' diye afaki yorumlar yapıyor. İnanın, karanlık bir operasyonun, karanlık bir algı operasyonunun parçası olarak bunu yapıyorlar. Aynı şekilde bazı kredi derecelendirme kuruluşları var. Bunların kimler olduğunu, buradaki iş adamı arkadaşlarım gayet iyi bilirler. Bunların kökeninin ne olduğunu gayet iyi bilirsiniz. Batmakta olan ülkelerin notuna bakıyorsunuz 6 not birden yükseltiyor, Türkiye gibi büyüyen gibi bir ekonomi hakkında olumsuz yorum yapıyor. İnsaf . Edep denilen bir şey var. Ya ekonomi bilmiyor bunlar, ya bunların bilimden haberi yok veyahut gerçekten bu alanda daha yeni çırak bile değiller, tamamen siyasi bir karar veriyorlar. Bunun adı algı operasyonudur. Başka bir şey değil. Kendilerine verilen bir vazife var. Bu vazifeyi yapıyorlar. Türkiye'yi güya dünyada küçük gösterecekler, yaptıkları iş bu. Tekrar söylüyorum. Biz bu seviyelere ulusal ya da uluslararası, o bazı medya kuruluşlarının, o bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının üfürmeleriyle gelmedik. Biz bu seviyelere işçimizin, çiftçimizin, sanayicimizin, esnafımızın gayretleriyle geldik, sizin gayretlerinizle geldik. Bu seviyelere işte bu salonda bulunan çok değerli ihracatçılarımızın alın teriyle geldik. Bundan sonra da manşetlerle değil, afaki yorumlarla değil, emekle gayretle alın teriyle hayır dualarla geleceğe yürüyeceğiz. Hani slogan diyor ya, 'Gücü Keşfet'. 10 yıl önce keşfedemeyenler bugün keşfettiler. İnanın şu anda bizim gücümüzü keşfedemeyenler de er ya da geç bunu keşfedecek, bunun farkına varacaklar.”

“TÜRKİYE ARTIK ALAN EL DEĞİL, VEREN EL KONUMUNDADIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin  şu anda IMF'ye borcunu ödemiş ve borç verebilecek bir konuma geldiğini, 27,5 milyar dolardan aldıkları Merkez Bankası rezervlerinin şu anda 132 milyar 582 milyon dolara çıktığını ifade etti. Artık dünyanın en büyük havalimanını inşa edebilen bir Türkiye olduğunu ifade ederek, "Marmaray gibi, Tüp Geçit gibi, Üçüncü Köprü gibi, Körfez geçişi gibi nice büyük projeyi sürdüren ve şu anda onları özellikle önümüzdeki yıldan itibaren Yavuz Sultan Selim Köprüsü önümüzdeki yıl sonu bitiyor inşallah. Bunun yanında yine aynı şekilde Boğaz'ın altından tüp geçit önümüzdeki yılsonuna o da yetişiyor, o da bitiyor. Artık otomobiller Boğaz'ın altından geçebilecek. İzmit geçişi o da hızla devam ediyor. Bütün bunlarla beraber bir Kanal İstanbul Projesi de İnşallah yakında onun da adımları atılacak. Bütün bunları yaparken, dünyanın her yerinde bunun yanında mazlumlara el uzatabilen bir Türkiye var. 2013 yılında millî gelirimizin binde 23'ünü insani yardımlara ayırdık. Bu oranla dünyanın en cömert ülkesi konumuna yükseldik. Acil ve insani yardımlarda şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'den sonra dünyada üçüncü sıradayız, Türkiye bu. Yani artık alan el değiliz, biz veren eliz. Kriz bölgelerinden vatandaşlarını tahliye edebilen, başka ülke vatandaşlarını tahliye edebilen, rehinelerini başarılı operasyonlarla burunları dahi kanamadan kurtarabilen bir Türkiye var. 1,5 milyona yakın insani Arap, Kürt, Ezidi, Sünni, Şii, Müslüman, Hristiyan, Musevi demeden kabul eden, sınırlarını açan, onlara gıda, barınak, güvenlik temin edebilen bir Türkiye var. Bu tabii vatandaşlarımız arasında bazı olumsuz yaklaşımlar meydana getiriyor olabilir. Ama şunu unutmayalım biz insanız. Biz öyle bir ecdadın torunlarıyız ki biz hep darda kalanın yanında olduk. Hep mazlumların yanında olduk. Sadece bu topraklarda değil, Hint Yarımadası’na kadar biz mazlumlar için donanma gönderen bir ecdadın torunlarıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun hafife alınmaması gerektiğini, bu insanların ölümden kaçtığını, üzerlerine bombaların yağdığını, sadece Türkiye'nin 1,5 milyon insanı kabul ettiğini, batı ülkelerinin ise bu süre içerisinde ne yazık ki 130 bin insanı kabul ettiğini belirtti.

TÜRKİYE’NİN MÜLTECİLERE KAPISINI AÇMASI: “BİZ BÖYLE BİR MEDENİYETİN ÇOCUKLARIYIZ”

Batı ülkelerinin buna rağmen çok insan geldi diye dertlendiğini belirterek şunları söyledi: “1,5 milyon sadece biz. Bizim kadar Lübnan aynı şekilde. O da o kadar kabul etti. 700 bin civarında Ürdün, aynı şekilde Irak. Tüm bunlar coğrafyada devam eden, az önce Kültür Bakanımızın da söylediği, aslında bir kültür coğrafyasının içinde size o değerlerin yüklediği bir görevdir. Biz o görevi yerine getiriyoruz. Biz böyle bir medeniyetin çocuklarıyız. Bölgesel krizlerin çözümünde görüşlerine, uyarılarına, özellikle de gücüne ihtiyaç duyulan bir Türkiye var. İşte bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında, 'Burada Türkiye’nin olması gerekir' ifadesinin, bakın katılımcıların hepsi, ikili görüşmelerde, özel görüşmelerde ‘Biz bunları Türkiye'nin içinde bulunduğu, bu lider kadroyla ancak gerçekleştirebiliriz’ diyen bir anlayış var. Zaten işin gereği de bu. Niye? Sürekli olarak bu insanlar size göç ediyor ve tehdit altında olan ülke hangisi? Türkiye. Irak tarafından da tehdit var, Suriye tarafından da tehdit var. Irak'ı ve Suriye'yi şu anda hedefe koyan bir anlayışı ve bölgedeki tüm terör örgütleri ile böyle bir mücadeleyi yapmak zorundayız. Buradaki oluşacak bir koalisyon içinde Türkiye rehineler olduğu için, tabii biz bu süreçte farklı yaklaşmıştık. Şimdi bakıyorum, bazı medya mensupları 'Daha önce Başbakanken şöyle diyordu, şimdi böyle diyor' diye yazanlar çizenler var. O kadar anlarsınız. Sizin sırtınızda küfe yok, rahatsınız. Ama bizim sırtımızda küfe var, sorumluluk var, onlar da böyle bir sorumluluk yok. Biz bu sorumluluğun idraki içerisinde ne dedik; 'Sağ salim önce bu 49 tane rehinemizi kurtaracağız. Ondan sonraki yaklaşım, ondan sonraki yol haritamız farklı olacak. Şimdi farklı yol haritası inşallah çalışmaya başlıyor, çalışacak.”

“POTANSİYELİNİ YENİDEN KEŞFEDEN TÜRKİYE, GÜCÜNÜN FARKINDADIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu vurgulayarak, “Biz güçlü bir ülkeyiz. Biz, gücünün farkında bir ülkeyiz. Esasen yeni Türkiye, gücünü yeniden keşfeden Türkiye’dir. Potansiyelini yeniden keşfeden Türkiye’dir. Biz gücümüzün potansiyelimizin farkında olarak Türkiye’yi bu günlere taşıdık. İnşallah bu gücü henüz keşfetmemiş olanlar da keşfedecek ve Türkiye çok daha ileri seviyelere ulaşacaktır'' dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ: “TÜM SABOTAJLARA RAĞMEN BU SÜRECİ HASSAS VE KARARLI BİR ŞEKİLDE NİHAYETE ERDİRECEĞİZ”

Terörün sadece komşu ülkelerde olmadığını, içimizde de bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şeyden önce ekonominin ayağına bağlanmış bir prangaydı terör. Ne yaptık? Çözüm sürecini başlatarak sabırlı bir şekilde bu süreci muhafaza ederek Türkiye'yi bu ağır prangadan büyük ölçüde kurtardık. Yine biz sabırlıyız, soğukkanlıyız. Tüm sabotajlara rağmen bu süreci hassas bir şekilde, kararlı bir şekilde nihayete erdireceğiz. Ekonominin, toplumsal huzurun prangası olan bu ağırlıktan Türkiye'yi inşallah tamamen kurtaracağız. Çözüm sürecine yönelik hiçbir tehdide, hiçbir şantaja Türkiye boyun eğmez. Bakın biz şu anda Suriye’den yeni bir göç dalgasına maruz kaldık. Bir hafta içinde 150 bini aşkın Suriyeli Kürt kardeşimiz sınıra akın etti. Almayalım mı? Aldık. O mağdur kardeşlerimizi içeri aldık ve şu anda ülkemizde misafir ediyoruz. Yaşadıkları bölgede güvenlik temin edilinceye kadar bizim ülkemizde misafir olacaklar. Bunu aynen 1991 yılındaki o büyük Kürt göçünde de yaptık. Merhum Özal da sınırları açtı ve 1 milyona yakın o zaman Kürt kardeşimize sahip çıktık. Bunu takdir etmek yerine, bunu kardeşler arasındaki muhabbetin bir vesilesi, bir vasıtası olarak görmek yerine siyasetin malzemesi yapmak, buradan bile istismar üretmek, en hafif tabiriyle kendini bilmezliktir. Mehmetçik sınıra gelen o mağdur insanların can güvenliği için çırpınırken, birilerinin çıkıp Mehmetçik'e taş atması maalesef büyük bir densizliktir. Türkiye’nin bu mağdur Kürt kardeşlerimize sınırı açması çözüm süreci yolunda muhabbeti artırması gerekirken, birileri bundan rahatsız oluyor, tahrik peşinde, provokasyon peşinde, sabotaj peşinde koşuyor. Hiç umutlanmasınlar. Ne bu kardeşliğe, ne de çözüm sürecine asla zarar veremezler. Benim yurt içindeki ve yurt dışındaki Kürt kardeşlerim de taş atan ellerle, su veren, ekmek veren, toprağını misafirlerine açan elleri ve gönülleri birbirinden ayıracaktır diye inanıyorum. İnanıyorum ki bu son hadiselerle içerideki ve dışarıdaki kardeşim Türkiye Cumhuriyeti devletinin yeni yüzünü, şefkatli, kucaklayıcı ve merhametli yüzünü keşfedecektir” dedi.

“YENİ TASARIM VE ‘GÜCÜ KEŞFET’ SLOGANI HAYIRLARA VESİLE OLSUN”

Konuşmasının sonunda, yeni tasarımın ve “Gücü keşfet” sloganının tekrar hayırlara vesile olmasını dilediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni, bu heyecan verici çalışmalarından dolayı tebrik ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomi Bakanlığına ve katkı sunan diğer bakanlıklara, kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşu ve medyaya teşekkür ederek, “Bu logo ve sloganı, dünyanın en güzel köşelerindeki raflara ulaştıracak ihracatçı kardeşlerimize de şimdiden teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” dedi.

Konuşmasının ardından sonrası sahneye getirilen tabloda yer alan, Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerde kullanacağı logoyu tanıttı katılımcılarla toplu fotoğraf çektirdi.

Törende ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkinlik salonunun girişinde hazırlanan, üzerinde Türkiye haritası ile “Türkiye Markası”nın tanıtımının yapıldığı dev tablonun Cumhurbaşkanlığı forslu Ankara kısmına imza attı.

Tüm Haberler