15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye’nin Uluslararası Meselelere İlişkin Yaklaşımlarını En Üst Düzeyde Ortaya Koyduk”

26.09.2014
“Türkiye’nin Uluslararası Meselelere İlişkin Yaklaşımlarını En Üst Düzeyde Ortaya Koyduk”

 

New York’ta gerçekleştirilen BM 69. Genel Kurulu’na katılarak çeşitli temaslarda bulunduktan sonra İstanbul’a dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretini değerlendirdi. Genel Kurul görüşmelerinde Türkiye’nin uluslararası meselelere dair görüş ve yaklaşımlarını aktardığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirdiği ikili görüşmelerin de çok verimli geçtiğini ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen BM 69. Genel Kurulu’na katılarak çeşitli temaslarda bulunduktan sonra İstanbul’a döndü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde yaptığı basın açıklamasında, New York’ta yoğun bir program gerçekleştirdiğini belirterek, BM üyesi ülkelerden çok sayıda liderin ve bakanların katıldığı Genel Kurul’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın da içinde bulunduğu geniş bir heyetle katıldıklarını belirtti. 

İKLİM ZİRVESİ

New York’ta programı çerçevesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından 23 Eylül Salı günü düzenlenen İklim Zirvesi’ne katıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve vesilesiyle Genel Sekreter’in ev sahipliğinde aynı akşam gerçekleştirilen sınırlı katılımı olan bir yemeğe iştirak ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 120’nin üzerinde devlet ve hükümet başkanının katıldığı zirvede iklim değişikliği ile mücadelede ulusal ve uluslararası hangi adımların atılması gerektiğini ele aldıklarını dile getirerek, zirvenin başarılı geçtiğini düşündüğünü ifade etti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN GENEL KURUL TEMASLARI

BM Genel Kurulu’nda 24 Eylül Çarşamba günü katılımcılara hitaben bir konuşma yaptığını, aynı gün öğleden sonra BM Güvenlik Konseyi’nde yabancı savaşçılar meselesinin ele alındığı bir toplantıya katıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Obama’nın başkanlık ettiği bu toplantıda da bir konuşma yaparak, konuya ilişkin yaklaşımımı aktarma imkânı bulduk. En üst seviyede gerçekleşen zirvenin 2020 sonrası müzakere süreci açısından yönlendirici olduğuna inanıyorum. Zirve ülkemizin iklim değişikliği ile mücadele politikasını ve yeni rejimden beklentilerimizi ortaya koyma bakımından iyi bir fırsat oldu ve aynı zirvede Çevre ve Şehircilik Bakanım da ben ayrıldıktan sonraki süreci aynı şekilde devam ettirdi. BM’deki faaliyetler kapsamında 22 Eylül Pazartesi günü Genel Sekreter Ban Ki-moon ile bir araya geldim, 24 Eylül Çarşamba günü de Genel Kurula hitap ettim. Bu ziyaret vesilesiyle çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştirme fırsatı buldum. Toplamda 17 liderle cumhurbaşkanı ve başbakan olmak üzere ikili görüşme gerçekleştirdim. Bunların büyük bir kısmını BM’nin hemen karşısındaki Türkevi’nde gerçekleştirdim, bir kısmını da BM’de gerçekleştirdik. Genel Kurul’a iştirak eden devlet ve hükümet başkanları onuruna düzenlenen bir resepsiyona da ev sahipliği yaptım. Temaslarımızda uluslararası gündemde bulunan konulara ilişkin görüş ve düşüncelerimizi muhataplarımıza en üst düzeyde izah etme imkânı buldum” dedi. 

TÜRKİYE’NİN 2015-2016 DÖNEMİ BM GÜVENLİK KONSEYİ ADAYLIĞI

Şu anda Türkiye’nin dış politika önceliklerinden biri olan 2015-1016 dönemi BM Güvenlik Konseyi adaylığı konusunda da muhataplarla görüş alışverişinde bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Zira 16 Ekim’de bu işin belirlenecek olması süreyi artık iyice daralttı. Bunun için de gerek şahsım gerek bakan arkadaşlarım tüm bu konuda dışişleri noktasındaki büyükelçilerimizin yoğun bir çalışma süreci var. Bu döneme yönelik seçimler, temenni ederim ki şu andaki görüntü ile olumlu istikamette gelişiyor.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Ticaret Odası ve Başbakanlık Yatırım, Tanıtma ve Destek Ajansı tarafından düzenlenen faaliyette, bir kısmı Türkiye’de yatırımları olan bir kısmı da yatırım yapmayı planlayan ABD’li girişimcilerle bir araya geldiklerini ve onlara hitap ettiğini; ayrıca ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nde bir konferans verdiğini söyledi. 

Yaptığı açıklamada, ABD’deki Türk sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiğini de söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca dünya Müslümanlarını temsilen ABD’de bulunan grupların bir arada olduğu kuruluşlarla buluştuk. Onlarla sohbetimiz oldu ve verimli bir çalışmayı dün akşam bir final toplantısıyla bitirdik ve ardından da ülkemize dönmüş bulunuyoruz” dedi.

Tüm Haberler