15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Güç Birliği ve Tecrübe Paylaşımı Çok Güzel Hedeflere Ulaşabilmenin İlk Adımı Olacaktır”

25.09.2014
“Güç Birliği ve Tecrübe Paylaşımı Çok Güzel Hedeflere Ulaşabilmenin İlk Adımı Olacaktır”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Birleşmiş Milletler Binasında gerçekleştirilen, “Kadın ve Kız Çocuklarının Mali Yönden İyileştirilmesi” başlıklı konferansa katılarak, bir konuşma yaptı.

BM Zirvesi’ne için New York’ta bulunan lider eşlerinin katıldığı ve Belize Cumhuriyeti Başbakanı Dean Barrow'un eşi Kim Simplis Barrow’un, ev sahipliğinde gerçekleştirilen konferansta özel davetle yaptığı konuşmada Emine Erdoğan, kadın ve kız çocuklarının mali yönden iyileştirilmesinin en önemli konuların başında geldiğini belirtti. Emine Erdoğan, Türkiye'de gerek devlet tarafından, gerekse sivil toplum kuruluşları tarafından verilen eğitim teşviklerinden ve himayesindeki projelerden örnekler verdi.

TÜRKİYE’NİN SIĞINMACILARA DESTEĞİ

Özellikle savaş şartlarında en çok zorluğu kadın ve çocukların yaşadığını ifade eden Emine Erdoğan, Irak ve Suriye’de devam eden savaşlar nedeniyle Türkiye’ye çok sayıda sığınmacı geldiğine dikkat çekerek, ”Ülkemiz vatandaşları için yaptığımız eğitim faaliyetlerini, aynı hassasiyetlerle ülkemize gelen bu sığınmacılar için de yapıyoruz” dedi.

Emine Erdoğan, misafir olarak tanımladığı ve sayıları 1.5 milyona ulaşan sığınmacılara, Türkiye’nin hiçbir etnik ve dini ayrımcılık yapmadan kapılarını açtığını ve açmaya da devam ettiğini anlattı. Sığınmacı genç kadınlar için mesleki eğitim kursları açıldığını, kültürel, sanatsal, sportif aktivitelerden faydalanmalarının sağlandığını, psikososyal destek hizmetleri ile rehabilitasyonlarının sağlandığını belirten Emine Erdoğan, ”Fakat bu süreçte Türkiye’ye uluslararası kamuoyundan hiçbir destek gelmedi. Tüm bunları öz kaynaklarımızla yaptık” dedi. Emine Erdoğan, dünyada savaş şartlarındaki kadın ve çocuklar adına, vicdanların bu büyük trajediyi fark etmesi ve insanlığın artık ortak bir adım atması beklentisini dile getirdi.

Kadınların ve kız çocuklarının mali yönden iyileştirilmesinin ilk adımı olarak, ülkemizde gerçekleştirilen eğitim seferberliğinin tüm dünyaya örnek olacağını umduğunu söyleyen Emine Erdoğan, “Güç birliği, özellikle de tecrübe paylaşımı çok güzel hedeflere ulaşabilmenin ilk adımı olacaktır” dedi.

Konferansta Emine Erdoğan'ın yanında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un eşi Yoo (Ban) Soon-taek oturdu.
Tüm Haberler