15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye ile Katar’ın, Bölgesel Barış ve İstikrarın Korunması Noktasında Yaklaşımı Aynı”

14.09.2014
“Türkiye ile Katar’ın, Bölgesel Barış ve İstikrarın Korunması Noktasında Yaklaşımı Aynı”

 

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetlisi olarak resmî ziyarette bulunmak üzere Katar’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyarette ikili ve bölgesel konuların detaylı bir şekilde ele alınacağını ifade ederek, “Katar ile bölgesel meselelere bakışımız büyük ölçüde örtüşüyor. İkili ilişkilerde de Türkiye ile Katar arasında son yıllarda çok ciddi olumlu gelişmeler var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetlisi olarak, resmi ziyarette bulunmak üzere Katar’a hareket etti.

Katar’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili düzeyde yurt dışına KKTC ve Azerbaycan’ın ardından yapacağı üçüncü resmî ziyareti gerçekleştirmek üzere Katar’a gideceğini belirterek, “Katar ile bölgesel meselelere bakışımız büyük ölçüde örtüşüyor. İkili ilişkilerde de Türkiye Katar arasında son yıllarda çok ciddi olumlu gelişmeler var. Bunlar da artarak devam ediyor” dedi.

“KÖRFEZ’İN GÜVENLİĞİ VE İSTİKRARI, ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİ VE İSTİKRARI KADAR ÖNEM ARZ EDİYOR”

Bölgedeki kaygı verici gelişmelere işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların aşılarak, barış ve istikrarın korunması konusunda da Katar ile ülkemizin yaklaşımının aynı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Katar ve diğer körfez ülkeleriyle ilişkimizi stratejik açıdan da değerlendiriyoruz. Bu konularda hassasiyetlerimiz var. Körfez’in güvenliği ve istikrarı, ülkemizin güvenliği ve istikrarı kadar önem arz ediyor” dedi.

“KATAR İLE İLİŞKİLERİMİZ BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE DE AYNI CİDDİYETLE DEVAM EDECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’ı son olarak geçtiğimiz Aralık ayında Başbakan olarak ziyaret ettiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Katar Emiri Aziz Dostum Al Sani ise dört kez ülkemizi ziyaret etti. Bildiğiniz gibi en son Cumhurbaşkanlığı devir-teslim töreninde de ülkemizdeydi. Ülkemiz gibi bölgemizde ciddi bir ekonomik gelişme, kalkınma hamlesi içerisinde olan Katar ile ilişkilerimiz bundan sonraki süreçte de aynı ciddiyetle devam edecektir. Kaldı ki biliyorsunuz, 2022 Dünya Futbol Şampiyonası Katar da yapılacak ve bu şampiyona öncesinde altyapı-üstyapı çalışmalarında Türk firmalarının alabilecekleri işler bizler için önem arz ediyor. Stadyumlar olsun, yol olsun, metro olsun bütün bunlarda Türk müteahhitlere olan güvenleri de inanıyorum ki bu süreçte girişimci, yüklenici firmalar olarak, Türk firmalarının önünü açacaktır. Türk müteahhitlik sektörü bakımından bu konu büyük öneme sahip.”

Ziyareti sırasında ikili ilişkileri de tüm yönleriyle ele alacaklarını özellikle de bölgesel konularda kapsamlı istişarelerde bulunacaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu arada yine Değerli Emir’in babasıyla da yine bu akşam bir araya geleceğiz. Onunla da yine ayrıca görüşmelerimiz olacak. Geçmişten bu güne 11 yıllık Başbakanlık dönemi, şimdi Cumhurbaşkanlığı dönemindeki Katar ile olan sıcak ilişkilerimizi bundan sonra da aynı şekilde inşallah devam ettireceğiz. Bu ziyarette bakan ve milletvekili arkadaşlarımla beraber verimli neticeler alacağımıza inançla bu yolculuğa çıkıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN TERÖRE KARŞI TUTUMU BELLİDİR VE BUNDAN TAVİZ VERİLMEYECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının ardından bir basın mensubunun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretini hatırlatarak, “Ziyaretin ana gündem maddesi Başkan Obama’nın IŞİD planıydı. Sizin bu ziyaret ve Başkan’ın IŞİD konusundaki planıyla ilgili bir değerlendirmenizi rica edecektik” şeklinde yönelttiği soruya cevaben şöyle konuştu: “Aslında konu ile ilgili Sayın Kerry zaten açıklamaları yaptı. Bu açıklamalar bizim müşterek görüşmelerimizin bir ifadesiydi. Bizim bu konudaki yaklaşımımız, bölgedeki her türlü terör hareketine karşı Türkiye’nin hassasiyetini kendileriyle paylaştık. Bu konuda zaten ülkemizde de malum belli terör örgütleriyle bir mücadelemiz var. Ama bölgede de birçok terör örgütlerinin farkındayız. Bunlara karşı da özellikle Türkiye olarak hassasiyetlerimiz devam ediyor. Gerek yabancı savaşçılar konusunda olsun, gerekse ülkemizdeki terör örgütü mensuplarıyla ilgili çalışmalar olsun bütün bunlardaki hassasiyetimizi bundan sonra da devam ettireceğimizi, özellikle de müttefiklerimizle olan bu konudaki kararlılığımız, dayanışmamız bundan sonra da yine gerek ulusal, gerek uluslararası bazda devam edecektir. Bildiğiniz gibi daha önce Yunanistan ile de yine böyle bazı gelişmeler oldu. Dayanışma neticesinde birçok olumlu neticeler aldık. Bölgede de Suriye olsun, Irak olsun, Kafkas ülkelerindeki gelişmeler olsun, Pakistan'dan Afganistan'a tüm bu bölgede istihbarı noktadaki bilgi paylaşımı olsun, dayanışmamız olsun bunlar önem arz ediyor. Aynı şekilde Suriye ve Irak'taki bu son gelişmelerde de bunu NATO zirvesinde de gerek Başkan Sayın Obama ve diğer ülkelerle de bu hassasiyetimizi paylaşarak görüşmeleri yaptık. Temenni ederim ki, burada atacağımız adımlarda özellikle insani yardım konusunda bazı gazetelerde çıkan yalan yanlış haberleri paylaşmamız mümkün değil. Özellikle bazı uluslararası, yazılı ve görsel medyadaki yayınlar tamamen hilafı hakikattir. Böyle bir şey söz konusu değil. Türkiye’nin teröre karşı tutumu bellidir. Bundan taviz vermesi de mümkün değildir.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KATAR'DA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Doha Hamad Uluslararası Havalimanı’nda Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassin bin Muhammed Al Thani, Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok, eşi Arzu Demirok ve büyükelçilik yetkilileri karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin onuruna vereceği akşam yemeğine katılmak üzere Saray’a hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Katar’da bulunuyor.

Tüm Haberler