15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi’nde İkinci Gün Temasları

05.09.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi’nde İkinci Gün Temasları

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cardiff’te devam eden NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ikinci gün oturumlarına katıldı ve ikili görüşmelerde bulundu. “Kuzey Atlantik Konseyi” toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Doğu ve Ukrayna’daki istikrarsızlığı ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

Zirvenin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ilk olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ı ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra da Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “KUZEY ATLANTİK KONSEYİ” TOPLANTISINDA KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ikinci gününde gerçekleştirilen “Kuzey Atlantik Konseyi” toplantısında iki ayrı konuşma yaptı.

Kuzey Atlantik Konseyi’nin ikinci gün sabah oturumundaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’da son dönemlerde yaşananlara karşın Rusya ile diyalog kanallarının gerektiği ölçüde açık tutulmasının önemli olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk oturumda, Ukrayna’ya yönelik eylemlere son verilmediği, Kırım’ın ilhakına çözüm bulunmadığı sürece NATO-Rusya ilişkilerinin normalleşemeyeceğine dikkati çekti.

“ORTA DOĞU’DAKİ İSTİKRARSIZLIK AVRUPA-ATLANTİK COĞRAFYASI İÇİN DE BİR TEHDİT”

Orta Doğu’daki istikrarsızlığın Avrupa-Atlantik coğrafyası için de bir tehdit olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriye’de terörle mücadele açısından bütüncül bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ta tüm kesimleri kapsayan bir hükümet kurulmasının, Suriye’de ise Cenevre Bildirisi’nin eksiksiz uygulanması suretiyle gerçek bir siyasi dönüşüm gerçekleştirilmesinin önemini vurguladı.

Konuşmasında NATO ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kolektif savunmanın gelecekte de ittifakın bel kemiğini teşkil edeceğini söyledi.

“TÜRKİYE, AVRUPA BİRLİĞİ’NE ÜYELİK HEDEFİNİ CANLI TUTUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin son oturumundaki konuşmasında ise Soğuk Savaş dönemi sonrasında transatlantik bağın önemine değindi. Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne üyelik hedefini en canlı şekilde koruduğuna, Türkiye olarak AB ilişkileri bakımından bir milat kılmak istediklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun benimsediği iş birliğine dayalı güvenlik anlayışının AB bünyesinde de desteklenmesini ve uygulanmasını temenni ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, AB ile Türkiye arasında güvenlik ve savunma alanında gerçek bir ortaklığın tesisinin iki tarafın da faydasına olacağını kaydetti.

Tüm Haberler