15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi'nde

04.09.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi'nde

 

Galler’de NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile fotoğrafının çekimi ile Afganistan ve Ukrayna konulu özel oturumların ardından birçok devlet ve hükümet başkanı ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Akşam da Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında devlet ve hükümet başkanları onuruna Cardiff Kalesi’nde verilen yemeğe katıldı.

Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki heyetin temsil ettiği NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Galler’in Cardiff şehrinde başladı. Zirvenin yapılacağı otele gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galler Bölgesel Hükümetinin Başbakanı Carwyn Jones ve yerel yöneticiler tarafından karşılandı.

Zirvede, NATO üyesi ve ortak ülkelerden 60 ülke liderinin yanı sıra Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan üst düzey yetkililerin katıldığı ve Afganistan ile Ukrayna’daki gelişmelere ilişkin özel oturumlar düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede ikili görüşmeler de gerçekleştirecek.

ZİRVEDE AİLE FOTOĞRAFI

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde liderler aile fotoğrafında bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile fotoğrafında devlet başkanlarının bulunduğu ön sıranın sağ başında yer aldı. Fotoğrafın çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile sohbet ederek NATO Zirvesi’nin yapıldığı salona geçti.

“TÜRKİYE’NİN AFGANİSTAN’A DESTEĞİ DEVAM EDECEK”

Daha sonra başlayan zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan, görev süresi biten ISAF’tan sonra Afganistan’ın geleceğinin masaya yatırıldığı özel oturuma katıldı. Afganistan konusunun görüşüldüğü, müttefik ve ortak ülke devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik ve hassas bir süreçten geçen Afganistan’a önümüzdeki dönemde de Türkiye olarak destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Afganistan’daki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin en kısa sürede sonuçlandırılmasını beklediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ISAF harekâtı sona erdikten sonra da kardeş Afgan halkını kendi kaderine terk etmeyeceklerini, onları yalnız bırakmayacaklarını” söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ISAF’ın Afganistan’daki görevini tamamlamasının ardından, 2015’te başlatılması planlanan “Kararlı Destek Misyonu”nda da Türkiye’nin öncü bir rol üstleneceğine işaret etti.

“KIRIM’IN YASADIŞI İLHAKINI TANIMIYORUZ”

Zirve’nin ilk günü öğleden sonra devlet ve hükümet başkanları düzeyinde toplanan NATO-Ukrayna Komisyonu Oturumu’nda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın siyasi bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve millî birliğine Türkiye tarafından verilen desteğin önümüzdeki dönemde devam edeceğini belirtti. “Kırım’ın yasadışı ilhakının tanınmayacağını” ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, baskıya maruz kalan Kırım Tatar Türklerinin izole edilmesine yol açılmaması, krize siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabaların desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumda, “NATO’nun Azerbaycan’a verdiği vaatleri yerine getirmesi gerektiğini, Karabağ sorununun Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmesinin büyük önem taşıdığını” belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN NATO ZİRVESİ’NDE İKİLİ GÖRÜŞMELERİ

Zirvede ikili görüşmeler de gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda ilk olarak, zirve sonunda görevi Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen’den 4 yıllığına devralacak eski Norveç Başbakanı ve İşçi Partisi Genel Başkanı Jens Stoltenberg ile görüştü.

Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet ve hükümet başkanlarıyla temasları çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Brey ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ayrı ayrı görüştü.

İngiltere tahtının birinci sıradaki varisi Galler Prensi Charles ile de ikili bir görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Prens Charles’ın zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna verdiği resepsiyona katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ZİRVE ONURUNA VERİLEN AKŞAM YEMEĞİNE KATILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında devlet ve hükümet başkanları onuruna Cardiff Kalesi’nde verilen akşam yemeğine katıldı. Yemeğe gelişlerinde liderleri, İngiltere Başbakan David Cameron ve Galler bölgesel hükümetinin Başbakanı Carwyn Jones karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cardiff Kalesi’ndeki Kuzey Atlantik Konseyi çalışma yemeğindeki konuşmasında da Irak, Suriye ve Ukrayna’daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

NATO’nun karşı karşıya bulunduğu temel güvenlik sınamalarının ele alındığı çalışma yemeği esnasındaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye ve Irak’ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerektiğine” işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şam rejiminin yaptıklarına seyirci kalınması neticesinde bölgede ortaya çıkan kaos ortamından yararlanan terör örgütlerine karşı kapsamlı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini” vurguladı.

Tüm Haberler