15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlik Sarayı’nda

03.09.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlik Sarayı’nda

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Gençlik Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Gençlik Sarayı’na gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev karşıladı. Milli Marşların dinlenmesinden sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan Tören Birliği’ni “Selam Asker” diyerek selamladı.

Karşılama törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Aliyev, baş başa görüştü, sonra da heyetler arası görüşmeye başkanlık ettiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetler arası görüşmeler başlamadan önce yaptığı açıklamada, 10 Ağustos seçimlerinden sonra Azerbaycan'a ilk resmî ziyareti gerçekleştirdiğini hatırlatarak, bu ziyaretlerin karşılıklı bir gelenek haline geldiğini vurguladı.

“TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ BUNDAN SONRA ÇOK DAHA FARKLI GELİŞMELİDİR”

İki ülke arasındaki ziyaretlerin muhabbeti ortaya koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün ikili görüşmemizde de özellikle Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini enine boyuna değerlendirme fırsatımız oldu. Burada tüm alanları ele aldık, değerlendirdik. Heyetler arasında, arkadaşlarımızla bunları geliştirmeye hazırız. Tabii Türkiye-Azerbaycan ilişkileri bundan sonra çok daha farklı gelişmelidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgedeki sıkıntıların müşterek dayanışma halinde çözebilecekleri sorunlar olduğuna işaret ederek, "Türkiye-Ermenistan sorunu noktasında aynı şekilde Azerbaycan-Ermenistan sorunu noktasında bütün bu sorunların çözümü aynı merkeze bağlı. Eğer Azerbaycan Ermenistan sorunu çözülürse Türkiye-Ermenistan arasındaki sorun da çözülmüş olur ama bu çözülmediği sürece aynı şekilde öbür tarafta Türkiye-Ermenistan arasındaki sorun da bu haliyle aynı şekilde devam edecektir. Bunu daha önce hep ifade ettim. Bu böyle bilinmelidir yine söylüyorum. Bu konulardaki dayanışmamızı bundan sonraki süreçte de aynı kararlıkla devam ettireceğiz. Bunun da özellikle bilinmesini istiyorum" dedi.

Yaptığı açıklamada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçim başarısından dolayı tebrik ederek, kazanılan zaferin, bugüne kadar yapılan hizmetlerin Türk halkı tarafından değerlendirilmesinin sonucu olduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANI ALİYEV: “BİRLİĞİMİZ HER GEÇEN GÜN DAHA GÜÇLENİYOR”

Yemin töreninden birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan'a resmî ziyaret gerçekleştirmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Cumhurbaşkanı Aliyev, "Bu, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin dostluk, kardeşlik ilişkisi olduğunu ve ilişkilerin en üst bulunduğunu gösteriyor. İkili görüşmemizde, ilişkilerimizin çeşitli boyutlarını müzakere ettik. Bölgesel ve uluslararası konular üzerinde fikir alışverişi yaptık. Birliğimiz her geçen gün daha güçleniyor. Tüm konularda aynı fikirdeyiz. Bir amacımız var, o da Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini başarıyla daha da geliştirmek. Ziyaretinizin bu yönde atılmış önemli bir adım olduğuna eminim" dedi.

Tüm Haberler