15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Cumhurbaşkanlığı Makamı Duygusallığı Taşıyan Bir Yer Değildir”

02.09.2014
“Cumhurbaşkanlığı Makamı Duygusallığı Taşıyan Bir Yer Değildir”

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü’ye hareketinden önce basın mensuplarının, Diyarbakır’da düşen F-16 uçağı, Cumhurbaşkanı olarak yeni ikamet adresi, bazı parti yöneticilerinin Cumhurbaşkanlığının davetlerine katılmaması ve çözüm süreciyle ilgili yeni yapılanma hakkındaki sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Aralık operasyonuyla ilgili kararı, “Takipsizlik kararının ne anlama geldiğini hukukla ilgisi olan herkes bilir; itirazı olan varsa onlar da itirazlarını yapar” şeklinde değerlendirdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 

25 ARALIK OPERASYONUYLA İLGİLİ VERİLEN TAKİPSİZLİK KARARI

Bir basın mensubunun, 25 Aralık operasyonuyla ilgili verilen takipsizlik kararı konusundaki değerlendirmesini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle yargı kararını verdi. Nedir? Takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararının ne anlama geldiğini herhalde hukukla yakından uzaktan ilgisi olanlar varsa bunu bilirler. Dolayısıyla takipsizlik kararına bu konuda itirazı olanlar varsa o itirazı olanlar da itirazlarını yaparlar. Olay bu kadar basittir. İtirazda da kimlerin hakkı vardır, kimlerin hakkı yoktur, bunlar da hukukta bellidir” dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN İKAMET ADRESİ

“İkamet adresiniz neresi olacak, Başkanlık Sarayı olarak da adlandırılan yeni bina Başbakanlık tarafından mı, Cumhurbaşkanlığı tarafından mı kullanılacak ?” sorusuna cevaben de Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda oturduğu yerin ikamet adresi olduğunu kaydederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın oturduğu yerden ayrılmasıyla orada bir süre daha oturmaya devam edeceğiz. Daha sonra da inşallah yeni yapılan binalara Cumhurbaşkanlığı olarak taşınmayı planlıyoruz. Şu andaki Cumhurbaşkanlığı binasına da aynı zamanda tabii ki konutlarına da Başbakanımızın aynı şekilde taşınmasını aramızda planlamış durumdayız” dedi. 

DİYARBAKIR’DA DÜŞEN F-16 UÇAĞI

Diyarbakır’da düşen F-16 uçağına ilişkin soruya da Cumhurbaşkanı Erdoğan, az önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüştüğünü belirterek şöyle söyledi: “Bir F-16 uçağımız, iniş esnasında maalesef piste yaklaştığında, bir bayan yüzbaşı, aslında çift pilot değil, tek pilot ve herhalde sıkıntıyı anlamış olacak ki hemen kendisi atlıyor. Herhangi bir sıkıntı yok, kurtuluyor. Ama uçak tabii piste çakılmış oluyor. Diğer uçaklarda ise herhangi bir şey söz konusu değil. Biraz sonra teknik boyutunu, değerlendirmelerini alacaklar. Değerlendirmeyi aldıktan sonra da Genelkurmay gerekli açıklamayı yapacak.” 

“GRUBU OLAN PARTİLERİ DAVET EDERİZ; GELENLERLE BU YOLCULUKLARIMIZI YAPARIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir basın mensubunun “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, savaş durumu dışında kendisiyle görüşmeyeceği şeklindeki sözleri ile KKTC ziyaretinde CHP temsilcilerinin olmamasını nasıl değerlendirdiği” sorusuna da, “Ben hatırlarsanız, partimizin kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda bir açıklama yapmıştım. Bu açıklamada, ‘Ben bir davet ederim, iki davet ederim, üç davet ederim. Gelirler, gelirler. Gelmedikleri takdirde, ondan sonra da bir daha davet etmem’ demiştim. Çünkü burası duygusallığı taşıyan bir yer değildir. Burası ülkenin zirve noktası, Cumhurbaşkanlığı makamıdır. Bu makam daveti yapar. Davete icabet eden, tekrar davet edilir. Ama eğer bu davete icabet edilmiyorsa illa tekrar davet etmek gibi de bir mecburiyeti yoktur. Biz ana muhalefet partisinin başındaki zatı zaten Parlamento’daki yemin töreni dâhil; orada Anayasa ve iç tüzüğü muhtevi kitapçığın Meclis Başkanımıza fırlatılması ve bunun yanında aynı şekilde ardından yapılan açıklama… Hele hele kalkıp da genel başkanın, ‘Bu bir meşru müdafaadır’ ifadesi çok manidardır. Neyin meşru müdafaa olduğu, neyin olmadığı ortada. Hele hele buradaki benzetmenin bir de bir insanın adam öldürmesi, bazı zaman insanı katle götürür, ama bazı zaman da meşru müdafaa olarak değerlendirilir benzetmesi, bir defa teşbih hata kabul etmez. Neyi neyle benzetiyorlar, bu ortada. Bu tabii bir zihniyet meseledir. Milletim bunları en güzel şekilde değerlendirir, değerlendirecektir. Bundan dolayı da biz böyle bir ağız dalaşına CHP’nin başındaki zatla girecek durumda değilim. Ama grubu olan partilerin, burada da yine bir kez, iki kez, üç kez davet ederiz. Gelenlerle biz bu yolculuklarımızı yaparız. Ama gelmeyenleri de ısrar etmek herhalde çok da doğru olmaz” dedi. 

ÇÖZÜM SÜRECİYLE İLGİLİ YENİ YAPILANMA: “BEN İSABETLİ OLDUĞU KANAATİNDEYİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nun ardından yapılan açıklamada çözüm süreciyle ilgili yeni bir yapıdan bahsedildiği hatırlatılarak, bu konudaki değerlendirmesini soran basın mensubuna da şunları söyledi: “Bu konuyla ilgili de hükümet, görevli olan bakanlarımızın arasındaki değişiklikleri yapmış. Tabii takdirleri odur. Bize düşen sadece ‘Hayırlı olsun’ demektir. Ben isabetli olduğu kanaatindeyim. Bunları zaten Başbakanlığımız döneminde de birlikte olgunlaştırdık, oluşturduk. Bundan sonraki süreçte de bu tecrübeleri bu arkadaşlarımız, inanıyorum ki birlikte dayanışma içerisinde geleceğe taşıyacaklardır. Çözüm sürecinin bizim için önemi ortadadır ve bunu başarıya taşımak başta şahsım olmak üzere hepimizin görevidir. 

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın, kendisinden görüşme talep edeceği şeklindeki açıklamasından sonra bu konuda herhangi bir talep ulaşıp ulaşmadığı sorusunu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Henüz böyle bir talep bana gelmiş değil. Oradan bilgim yok. Fakat Parlamento’da grubu olan partilerin, benden bu tür talepleri olması halinde tabii ki görüşürüm. Yani görüşme noktasında herhangi bir sıkıntım söz konusu değil.”

Tüm Haberler