15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

"Resmî Diplomatik İlişkiler Sürecini Kuzey Kıbrıs’tan Başlatıyoruz"

01.09.2014
"Resmî Diplomatik İlişkiler Sürecini Kuzey Kıbrıs’tan Başlatıyoruz"

 

İlk resmî yurt dışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmî diplomatik ilişkiler sürecini Kuzey Kıbrıs’tan başlattığını ifade ederek, “Kuzey Kıbrıs’ın bugüne kadar samimi ve dik duruşunun uluslararası camiadaki yerini tekrar dertleşeceğiz. Önümüzde NATO Zirvesi ve BM Genel Kurulu var. Kıbrıs, bizim bu toplantılarda önemli bir gündem maddemiz olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk resmî yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ercan Havalimanı’nda, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve diğer yetkililer karşıladı.

Ercan Havalimanı çıkışında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmaya, “Sayın Cumhurbaşkanı, Sevgili Kardeşlerim, Hanımefendiler, Beyefendiler; sizleri duygusal, duygusal olduğu kadar anlamlı bu buluşmada, en kalbi duygularla selamlıyorum. Duygusal ve anlamlı diyorum, zira 10 Ağustos’ta yapılan Türkiye, Cumhurbaşkanını seçtiği seçimde, her zaman olduğu gibi, ilk ziyaretimi KKTC’ye yapmak suretiyle, hamdolsun yolculuğumuzun resmî diplomatik ilişkiler sürecini de Kuzey Kıbrıs’tan başlatmış oluyoruz. Zira ana ile yavrunun buluşması ne kadar anlamlıysa, buradaki buluşmamız da o kadar anlamlıdır” diyerek başladı.

“KUZEY KIBRIS’I HİÇBİR ZAMAN UNUTMAMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”

KKTC ziyaretinin ardından Azerbaycan’a da bir ziyaret gerçekleştireceğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Azerbaycan’a gideceğiz. Orası da yine bizim yıllar yılı hep bu şekilde, gerek cumhurbaşkanlarımızın seçimlerinde, gerek başbakanlarımızın seçiminde bir teamül olarak yerine getirdiğimiz görevimizdir. Şimdi KKTC’de bugün gerek Sayın Cumhurbaşkanı ile, gerek Ana Muhalefet Lideriyle, gerek Meclis Başkanımız ve Bakanlar Kurulu Üyeleriyle, hepsiyle yapacağımız görüşmelerde, Kuzey Kıbrıs’ın bugüne kadar o samimi, dik duruşunun uluslararası camiadaki yerini tekrar dertleşeceğiz. Tabii önümüzde bu hafta içinde NATO Zirvesi var, ay sonunda BM Genel Kurulu var. Kıbrıs, yine bizim bu toplantılarda, önemli bir gündem maddemiz. Ben, gösterdiğiniz bu ilgiye, bu nezakete, şahsım, milletim adına çok teşekkür ediyorum. Şunu bilmenizi istiyorum, hiçbir zaman Kuzey Kıbrıs’ı unutmamız söz konusu olamaz” dedi.

“GÜNEY KIBRIS’IN BARIŞ MESAJINI ALACAĞINA İNANIYORUM”

İki ay içerisinde, Türkiye’den denizin altından suyun Kuzey Kıbrıs’a ulaşacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Artık barajlar zaten tamam, o iş bitti. Şimdi inşallah su ulaşıyor. Yine denizin altından elektrik de inşallah buraya ulaşmış olacak. Ve burada yine böyle ara sıra kesinti filan diye bir şey inşallah olmayacak. Ve şunu da söyleyeyim, Güney Kıbrıs’ın da ihtiyacı olduğu zaman, bizim bu attığımız adımlardan, onlar inanıyorum ki barışın mesajını alacaklardır. Tabii burada arzumuz şudur: Özellikle garantör ülkeler olarak, Türkiye nasıl görevini yapıyorsa, aynı şekilde Yunanistan’ın da bu görevi yapmasıdır. Eğer bu görevler yerine getirilirse, inanıyorum ki çok kısa bir zamanda Kıbrıs sorunu hal yoluna girmiş olur.”

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da yaptığı konuşmada, “KKTC Cumhurbaşkanı olarak, Sayın Cumhurbaşkanı’na, Muhterem Eşleriyle birlikte hoş geldiniz diyorum. KKTC’ye başbakan olarak geldiğiniz zamanlar olmuştur, ama ilk defa Türk Halkı’nın seçtiği Cumhurbaşkanı olarak geliyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilmesinin ertesinde ilk resmî ziyaretini KKTC’ye yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, ”Helal olsun” şeklindeki sloganları üzerine “Sevgili Kardeşlerim, dolaysıyla attığınız slogandan sizin mesajı aldığınız anlaşılıyor. İnşallah başka taraflar da Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk ziyaretini buraya yapmakla vermeye çalıştığı mesajı alırlar. Dolayısıyla ilginize, desteğinize ve sevginize teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik ediyor.

 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ONURUNA 21 PARE TOP ATIŞI

Daha sonra KKTC Cumhurbaşkanlığı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Eroğlu törenle karşıladı. Resmî karşılama töreninde İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu ile birlikte askeri selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna 21 pare top atışı gerçekleştirildi. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu baş başa görüştü.

 

 

FAZIL KÜÇÜK ÖNDERLİĞİNDE KIBRIS TÜRK HALKININ ŞANLI MÜCADELESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün kabrini ziyaret etti ve anıt özel defterine şunları yazdı: “Aziz Lider Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türk Halkının şanlı varoluş mücadelesindeki dirayetli önderliğinizi ve özverili katkılarınızı minnet ve şükranla anıyoruz. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’nin, fikir ve gönül birliği içinde olduğu fedakâr ve kahraman Kıbrıs Türk Halkı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olacağını bir kez daha teyit ediyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN RAUF DENKTAŞ’IN KABRİNİ ZİYARETİ

Ardından KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, anıt özel defterini imzaladı ve deftere şunları yazdı: “Kurucu Cumhurbaşkanı Aziz Denktaş, tüm hayatınızı var oluş mücadelesine adadığınız kahraman Kıbrıs Türk Halkı, dirayetli liderliğinizde gerçekleştirdiği onurlu mücadelesinin en anlamlı eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde geleceğe güvenle bakmakta ve kararlı bir şekilde aydınlık yarınlara yürümektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin, bu eşsiz mücadelesinde Kıbrıs Türk Halkı’na karşı ahdi ve tarihî sorumluluğunu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yerine getirme kararlılığını manevi huzurunuzda bir kez daha teyit ederek, aziz hatıranızı şükran ve saygıyla anıyoruz.”

Tüm Haberler