15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bugünkü Operasyon, Bir Sürecin Devamıdır”

01.09.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bugünkü Operasyon, Bir Sürecin Devamıdır”

İlk yurt dışı gezisini gerçekleştirmek üzere KKTC’ye giderken basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emniyet’te yapılan operasyon ile bazı ülke istihbarat örgütlerinin Türkiye’yi dinledikleri yönündeki iddialar hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk yurt dışı gezisini gerçekleştirmek üzere KKTC’ye giderken yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Soru: “Öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun. 30 Ağustos Resepsiyonu’nda Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in açıklamaları olmuştu, çözüm süreciyle ilgili. ‘Kırmızı çizgilerimiz aşıldığında gerekli cevabı veririz. Biz yol haritasını hükümetten istedik, ama bize gelmedi. Basından okuyoruz, keşke görüşümüz sorulsaydı’ demişti. Bir diğer konu da paralel yapıyla ilgili olarak açıklaması vardı. ‘MİT ve Emniyetten belge istedik ama bize ulaşmadı’ dedi. Bu açıklamalara yorumunuz ne olacak?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biz bunları, Sayın Genelkurmay Başkanımızla haftalık olağan toplantımızda görüşürüz.”

Soru: “Öncelikle göreviniz hayırlı olsun efendim. Bugün Emniyet’teki paralel yapılanmaya yönelik bir operasyon daha başlatıldı. Bu operasyona yönelik, ilk görüşlerinizi, ilk açıklamalarınızı alabilir miyiz, değerlendirmeleriniz nelerdir?”

“BUGÜNKÜ OPERASYON BİR SÜRECİN DEVAMIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bildiğiniz gibi, bu bir sürecin devamı. Tabii bundan önce yapılan iki dalgadan sonra verilen ifadeler vesaire, bütün bunlarla beraber yeni yeni süreç ortaya çıkıyor. Bu da bu sürecin devamı. Yani bu bir sondur denilemez. Belki burada da yine ortaya çıkacak olan birçok bilgi, belgeyle bunun dördüncü dalgası da olabilir. Biz tabii şu anda bugün gözaltına alınanlarla neyin meydana çıkacağını, sulh ceza hâkimliği kimleri tutuklar, kimleri bırakır, bunları bilemiyorum. Süreci sadece takip ediyoruz.”

Soru: “Almanya’nın dinleme iddialarının ardından Der Spiegel dergisinde Amerikan istihbaratı ve İngiliz istihbaratının da uzun yıllardır Türkiye’de istihbarat ve dinleme faaliyetleri olduğu yönünde bir iddia yayınlandı ve Türkiye’de de çeşitli tartışmalara yol açtı. Öncelikle bu iddianın gerçekliği konusunda çalışmalar yürütülecek mi? Eğer bu iddiaların maddi temeli varsa, neden dinlenildi, bundan sonrasına yönelik ne tür önlemler alınacak, bu konuda çalışmalar yürütülecek mi efendim?”

TÜRKİYE’NİN DİNLENDİĞİ YÖNÜNDEKİ İDDİALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz bundan önce Amerika Almanya’yı dinlemişti. Ve Almanya’da bu ciddi bir hesaplaşma, adeta bundan dolayı halkın veya etkin çevrelerin bu konuyla ilgili değerlendirmeleri olmuştu. Aynı şey tabii Amerika için de zaman zaman olmuştu. Şu anda Türkiye ile ilgili bu süreci liderlerle bir araya geldiğimizde tabii çok açık ve net konuşacağız. Fakat ben şunu çok açık yine söyleyeyim. Dünyada istihbaratı güçlü olan ülkelerin farklı ülkeleri dinlememe diye bir şeyi yoktur, bunu da hepimizin bilmesi lazım, bunu hepsi yapıyor. Dolayısıyla bu konuda neyi nasıl yaptığı veya neyi nasıl deşifre ettikleri, bunlar çok çok önemli. Ama önümüzde NATO zirvesi var, ondan sonra BM Genel Kurulu var, buralarda yapacağımız görüşmelerde, bunları liderler olarak da aramızda konuşacağız. Öyle zannediyorum ki dünya barışını tehdit eden bu tür açıklamaları herhalde bundan sonra daha kontrol altına alma gibi bir durumları olabilir. Çok teşekkür ediyorum.”

Tüm Haberler