15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Gitti

01.09.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Gitti

 

İlk yurt dışı gezisini gerçekleştirmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anavatan Türkiye’nin güvence ve desteği ile Kıbrıs Türk Halkı’nın özgür yaşama iradesi KKTC’nin müreffeh geleceğinin teminatı olmaya devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk yurt dışı gezisini gerçekleştirmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yaptığına işaret ederek, ziyaret vesilesiyle KKTC’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Meclis Başkanı, hükümet yetkilileri, muhalefet partileri ile görüşmeleri olacağını ve akşam da çok katılımlı bir yemekte bir arada olacaklarını belirtti.

ADA’DA 50. YILINI GERİDE BIRAKAN SORUNUN MAĞDURU OLAN KIBRIS TÜRK HALKI’DIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Bildiğiniz gibi 11 Şubat 2014’de özellikle Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs arasındaki iki liderin ortak açıklamaları ile yeniden başlayan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde devam eden görüşmeler şu anda içinde bulunduğu son aşamaya gelmiş bulunuyor. Fakat KKTC’nin bugüne kadar adil, kapsamlı bir neticeyi özleyerek sürdürdüğü görüşmelerde Güney Kıbrıs ne yazık ki bugüne kadar hiçbir zaman olumlu bir yaklaşımın içerisinde olmadı. Şu anda da bu Kıbrıs sorununun Türk tarafının gösterdiği iyi niyetle, aynı şekilde Rum tarafının da iyi niyet göstermesi neticesinde bir çözüme kavuşması mümkün. Bizler özellikle bu konuda garantör bir ülke olarak Yunanistan’ın da bu işe çok daha sıcak, çok daha olumlu bir yakılışım içerisinde olmasını bekliyoruz. Ada’da 50. yılını geride bırakan sorunun mağduru olan malum, Kıbrıs Türk Halkı’dır. Uzlaşma yönündeki irade her zaman yine onlar tarafından ortaya konmaktadır. Maalesef karşı taraf, uzlaşma yönünde bir tavır ortaya koymamıştır” dedi.

Uluslararası camianın bu konuda kararlı adımlar atmasını özellikle beklediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler gerek hükümetimiz olarak, gerek şahsım olarak, bundan sonraki süreçte bütün görüşmelerimizde tabii ki bunu her zaman bizim değişmez bir maddemiz olarak gündemimizde tutuyoruz, tutacağız.” 

“KKTC DOĞU AKDENİZ BÖLGESİ İÇİN BİR ÖRNEK TEŞKİL ETMEKTEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’nin insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik devlet yapısı ve her geçen gün yükselen ekonomik refah seviyesi ile tüm Doğu Akdeniz bölgesi için bir örnek teşkil ettiğini vurguladı. “Özellikle son 10 yılda Türkiye’deki gelişmeye paralel olarak, yaşanan ekonomik kalkınma hamlesi ile ülkede kişi başına düşen gelirin önemli oranda artması, KKTC’nin maruz kaldığı tüm haksız kısıtlama ve engellemelere rağmen Rum tarafı ile olan açığı kapatması bakımından mutluluk vericidir. Hele hele şurada birkaç ay içerisinde Türkiye’den KKTC’ye suyun denizin altından bağlanması ile bir diğer adım inşallah elektriğin yine yanı şekilde bağlanması ile Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan tüm soydaşlarımız, kardeşlerimiz çok daha büyük bir güce ulaşacaklardır. Artık burada süre iyice daralmıştır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Yakalanan bu ivme korunarak geliştirilecek, KKTC bölgede önemli bir çekim merkezi haline gelecektir. Cumhurbaşkanı olarak da bu konudaki çalışmaları yakından takip edeceğim. Anavatan Türkiye’nin güvence ve desteği ile Kıbrıs Türk Halkı’nın özgür yaşama iradesi KKTC’nin müreffeh geleceğinin teminatı olmaya devam edecektir.”

Tüm Haberler