15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, İlk Adım Ebe Gebe Okulu Tanıtım Programı'na katıldı

20.11.2019
Emine Erdoğan, İlk Adım Ebe Gebe Okulu Tanıtım Programı'na katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Konya'da Yazır Sosyal Tesisi'nde yer alan İlk Adım Ebe Gebe Okulu Tanıtım Programı'na katıldı.

Programda bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütünün kabul edilebilir gördüğü sezaryen ameliyat oranının yüzde 15 ile sınırlı olduğunu hatırlatarak Türkiye’de sezaryen ameliyat oranının yüzde 53 seviyelerinde olduğunu, bu oranın da her iki bebekten birinin müdahaleyle doğduğu gerçeğini barındırdığını söyledi.

“BU PROJENİN ESAS AMACI DOĞAL DOĞUM İLE ANNE ADAYLARI ARASINDAKİ GÜVEN BAĞINI YENİDEN TESİS ETMEKTİR”

Sezaryenin doğal doğum karşısında tercih edilen bir kolaylık olarak görüldüğünü anlatan Emine Erdoğan, "Oysa bizim neslimiz, sezaryen ameliyat olmayı üzülecek, nadir bir durum olarak kabul ederdi. Bugün ağrıdan, sancıdan kurtuluşun bir yolu olarak benimseniyor. Kimse sezaryen ameliyatının verdiği zararlardan bahsetmiyor. Batı'daki doğal doğuma dönüş eğilimini konuşan yok. Şu an en acil ihtiyacımız doğal doğumla ilgili yaygın olan korku algısının değiştirilmesidir" ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda İlk Adım Ebe Gebe Okulu’nun büyük bir hizmete vesile olacağına inandığını dile getiren Emine Erdoğan, bu projenin esas amacının doğal doğum ile anne adayları arasındaki güven bağını yeniden tesis etmek olduğunu anlattı.

Doğum deneyiminin doğal hâliyle yeniden kazandırılmasında ve ebelerin yetişmesinde bu okulun önemli rol oynadığına işaret eden Emine Erdoğan, şöyle konuştu: "Nefes egzersizleri, emzirme gibi doğumla ilgili eğitimler, başarılı doğumları beraberinde getireceği gibi, en başta anne adaylarını doğal doğumla barıştıracaktır. Konya'da yüzde 50 olan sezaryen oranının doğuma hazırlık eğitimi almış gebelerde yüzde 33'lere düşmüş olması son derece sevindiricidir. Bu gebelerin yüzde 75'i ilk defa doğum yapan annelerden oluşmaktadır. Demek ki yeteri kadar ihtimam gösterilir ve gerekli güven ortamı oluşturulursa, sezaryenin bir tercih olmasının önüne geçmek pekâlâ mümkündür. Âdeta bir mucize olan gebelik yolculuğunun, gerçek varış noktası doğal doğumdur. Kadınların bu muhteşem deneyimden tıbbi bir zorunluluk olmadıkça kendilerini mahrum bırakmamalarını diliyorum."

Emine Erdoğan, doğumla beraber yaşanan içsel yolculuğun, yaratılışı tanıma noktasında daha derin bakış açısı kazandırdığına dikkati çekerek, "Doğum gibi ilahi bir deneyim ticarileştiriliyor. Hayat kurtarmak için uygulanması gereken bu ameliyat suistimal ediliyor. Dilimize de maalesef sezaryen doğum olarak yerleşmiş bu uygulamanın adının aslında ameliyat olduğunu her fırsatta vurgulamalıyız" dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA HAYATA EN MÜKEMMEL ŞEKİLDE BAŞLAMA HAKKINI VERMELİYİZ”

Emine Erdoğan, sezaryen ameliyatıyla doğan bebeklerde bağışıklık sisteminin zayıfladığını, uzun vadede obezite ve astım gibi risklerin de arttığını anlattı.

Sezaryen doğumda annenin süt miktarında ciddi azalma, bazı hallerde hiç süt gelmemesi gibi durumların gözlemlendiğini belirten Emine Erdoğan, "Anne sütü gibi bebeği hayata bağlayan bir gıdadan mahrum yavrular yapay gıdalarla hayata tutunmaya çalışıyor. Sezaryen ameliyatından sonraki gebelikler riskli hâle geldiği gibi hamile kalma oranında da düşüşler kaydediliyor. Yeni neslin yarısının sezaryenle doğmuş olması, durup üzerinde uzun uzun düşünmemizi gerektiren başlı başına bir sorundur" şeklinde konuştu.

Emine Erdoğan, doğumunu doğal yollardan gerçekleştirmiş annelerin tecrübe paylaşımının önemine işaret ederek, şunları kaydetti:  "Doğal doğum sayesinde hastaneden hemen ayrılabilen anneler, bebekleriyle daha hızlı iletişim kurabildiklerini, doğum kilolarından çok daha hızlı kurtulabildiklerini anlatmalılar. Doğum kanalında bebeğin, faydalı bakterileri alarak çok daha güçlü bir bağışıklığa sahip olduğu gerçeği, çocukları için her şeyin en iyisini isteyen anneleri doğal doğuma teşvik edecektir. Doğum hayatın başlangıç noktasıdır. Anne babalar olarak, ömrümüzü, çocuklarımıza en güzel geleceği hazırlamak için harcıyoruz. Onların, her şeyin en iyisine sahip olmalarını istiyoruz. O zaman, onlara hayata en mükemmel şekilde başlama hakkını da vermeliyiz. Doğum her ne kadar annenin tek başına yaşadığı bir deneyim gibi görünse de bu deneyim çocuklarımızın hayatlarının ilk adımıdır. Hayatlarının geri kalanını belirleyecek o ilk adımı, en doğru şekilde atmak da onların hakkıdır."

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, beraberindeki heyetle Ebe Gebe Okulu’nu gezdi ve proje değerlendirme toplantısına katıldı.

Emine Erdoğan, toplantıda okula ilişkin bilgi aldı ve burada eğitim almış kadınlarla bir araya geldi.

Ebelerin geçmişe göre daha bilinçli olmasından memnuniyet duyduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, "Bunun kıymetinin bilinmesi lazım. Tabii en az üç çocuk tavsiyemizi de hatırlatıyorum" dedi.

Tüm Haberler