15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi’ne katıldı

11.10.2019
Emine Erdoğan, İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nce düzenlenen, İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi’ne katıldı.

Programda konuşan Emine Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı sırasında şehit düşen Mehmetçiğe Allah'tan rahmet dileyerek, "Sivil kayıplarımızı da minnetle ve rahmetle anıyorum. Tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Allah ordumuzun yardımcısı olsun, bölgemizi huzura kavuşturacak bir zafer nasip etsin" ifadesini kullandı.

“BİLİM İNSANLARININ ÇEVREYLE İLGİLİ ÖNGÖRÜLERİNE KULAK VERMEMİZ LAZIM”

İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongre ve Sergisi'nin hayırlara vesile olmasını dileyen ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Emine Erdoğan, şöyle konuştu: "Bugün yaşadığımız dünya geçmişte bir öngörüydü. Bilim insanlarının bugüne dair yapmış oldukları tahminleri şimdi gerçeklik olarak yaşıyoruz. Dünyanın sanayi devrimi öncesine göre 1 derece ısınmış olmasının sonuçları, doğal afetler ve kuraklık gibi acı bir bilançoyla geri dönüyor. Bugün ise bilim insanları daha da kötü ve çok uzak olmayan bir gelecek için uyarıyorlar. Adeta dünyanın her yerinde alarmlı bir saatin bizi uyandırmak için çaldığını işitiyoruz. Peki, uyanacak mıyız? İşte kendimize sormamız gereken soru bu. Bilim bize kirliliğin ulaşacağı noktayı, 2050'de okyanuslarda balıktan çok plastiğin yüzeceğini söyleyerek haber veriyor. Felaketin boyutları bununla da sınırlı değil. İçecek su bulma arayışıyla başlayacak iklimsel göçlerin yaratacağı çatışmalar ve insanlık trajedileri bizi bekliyor. Bu sefer bilim insanlarının öngörülerine kulak vermemiz ve derin uykumuzdan uyanmamız lazım. Çünkü önümüzdeki birkaç bin yılı şimdi inşa ediyoruz."

“SIFIR ATIK HAREKETİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR”

Emine Erdoğan, çocuklara bırakılacak gelecek vasiyetinin cümlelerini şu anda kurduklarına dikkati çekti. Bu gerçeklerden hareketle, 2017'de başlattıkları Sıfır Atık Hareketi’nin bugün çığ gibi büyüdüğünü vurgulayan Emine Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün bu kongrenin düzenlenmesi, birbirinden müstesna bilim insanlarının, akademisyenlerin ve karar vericilerin iştirak etmesi, gurur verici olduğu kadar umut da aşılıyor. 2017 yılında sıfır atık uygulamalarını öncelikle Cumhurbaşkanlığı ofisleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve kamu kurumlarında başlattık. Çöpleri kaynağında ayrıştırdık. Kapımızdan içeri çöp kamyonlarının girmemesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Sıfır Atık Yönetmeliği ile 2020 yılının ilk yarısında tüm kamu kurumlarını sisteme entegre etmiş olacağız. İkinci yarısında ise 250 binden fazla nüfusu olan ilçe belediyeleri, organize sanayi bölgeleri gibi büyük ölçekli yerler, sıfır atık yönetim sistemine dâhil edilmiş olacak inşallah. Ülke çapında toplanan atık miktarı ve diğer çalışmalarla ilgili envanter oluşturulması için de Sıfır Atık Bilgi Sistemi devreye girdi. Bugüne kadar 22 bin 913 kurum ve kuruluş bu sisteme entegre oldu, veri girişi yapmaya başladı. Bu sisteme tüm kuruluşların gönüllü olarak entegre olabileceğini buradan belirtmek istiyorum."

Emine Erdoğan, her değişim hareketinde olduğu gibi Sıfır Atık Hareketi’nin başarıya kavuşmasında, insanların konuya aşina olmalarının çok önemli olduğunu aktardı. Bu kapsamda bugüne kadar yaklaşık 950 bin kişiye eğitim verilmiş olmasının çok sevindirici olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, "Sıfır Atık Hareketi çok şükür başladığı günden beri, gerek yerel yönetimlerden, gerek medyadan gerekse STK'lardan büyük destek gördü. 1 Ocak 2019 itibarıyla plastik poşetlerin ücretli hâle getirilmesi, poşet tüketimini yüzde 78 oranında azalttı. Şimdi 2021'i hedefleyerek üzerinde çalıştığımız depozito uygulaması ise geri dönüşümde bizi hayli ileriye taşıyacak. Sıfır Atık Projesi’nin bir diğer ayağı olan Sıfır Atık Mavi'nin startını haziran ayında verdik. Tüm yurtta deniz temizliği seferberliği başlattık. Bu çerçevede 122 bin 193 metreküp deniz çöpü toplandı" diye konuştu.

“YEREL YÖNETİMLERİN SIFIR ATIK HAREKETİ’Nİ SAHİPLENMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Yerel yönetimlerin Sıfır Atık Hareketi’ni sahiplenmesinin çok önemli olduğuna değinen Emine Erdoğan, şunları kaydetti: "Bir taraftan atık yönetimi gerçekleştirirken bir yanda da halkın bilinçlenmesine büyük katkıda bulunuyorlar. Esenler Belediyesi’nin bilhassa bu konuda gerçekleştirdiği faaliyetler gerçekten takdire şayan. Mesela plastik poşetlerin ücretli hâle gelmesinden sonra Esenler hanımları, ürettikleri file ve bez torbalarını Esenler metrosunda halka ücretsiz olarak dağıtmışlar. Projenin içselleştirilmesi noktasında mutluluk verici bir çalışma olmuş. Esasen, belediyelerimizin şehirlerimizi yaşanabilir kılma, doğayla uyumlu hâle getirme noktasında büyük tecrübeleri var. Şiirlere, şarkılara konu olmuş, hayallerin şehri aziz İstanbul'un bakmaya doyamadığımız çehresinin, bir zamanlar çöp dağları altında can çekiştiğini hepiniz hatırlarsınız. Ne mutlu ki bugün İstanbul'daki çöp dağları ve kötü koku yalnızca kötü bir anı."

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin sıfır atık projesini uygulayan ve bu konuda bilimsel çalışmalar yürüten bir eğitim yuvası olduğunu belirten Emine Erdoğan, üniversitenin ve Esenler Belediyesi’nin bu ortaklığının takdire şayan olduğunu söyledi.

“VATANPERVERLİK ÜLKEMİZİN TEK BİR DAMLA SUYUNU, AĞACINDAKİ TEK BİR YAPRAĞINI KORUMAYI DA KAPSAR”

Emine Erdoğan, şöyle devam etti: "Bir değişimi amaçlayan hareketlerin hükûmetler ve akademi tarafı olduğu kadar, bu değişimi asıl gerçekleştirecek olan kamuoyu ayağı da var. Mesela Japonya'nın Kamikatsu kasabasında hiçbir üst otoriteye gerek kalmadan, yerel halkın millî bir davaymışçasına çöplerini tam 45 ayrı kategoriye ayırdığını biliyoruz. Burası çöplerinin yüzde 80'ini geri dönüşüme sokan ve 2020'de yüzde 100 geri dönüşümü hedefleyen dünyanın sıfır atık kasabası. Biz bu iştiyakı nasıl kazandırabiliriz? İşte odaklanmamız gereken hususlardan biri de bu. Vatanperverliğin ve bayrak sevgisinin, ülkemizin tek bir damla suyundan, ağacındaki tek bir yaprağına kadar korumayı da kapsadığını çocuklarımıza anlatmalıyız. Gandhi'nin 'Sade yaşa ki başkaları da var olabilsin' sözündeki ölçüyü, hayatlarımızın ana teması hâline getirme noktasında ortak aklı oluşturmalıyız. Bu duygularla sözlerime son veriyor, kongrenin felaket senaryolarını tersine çevirecek sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum."

Konuşmanın ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Sıfır Atık Projesi kapsamında yapılan el emeği cam bir objeyi Emine Erdoğan'a takdim etti.

Tüm Haberler