15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Anadolu toprakları şefkat, sevgi ve yüksek ahlaki değerlerle mayalanmıştır”

05.09.2019
Emine Erdoğan: “Anadolu toprakları şefkat, sevgi ve yüksek ahlaki değerlerle mayalanmıştır”

Toplum gönüllüsü kadınlar ile bir araya gelen Emine Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, şiddeti hayatın tüm alanlarından kaldıracak bir zihinsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Anadolu toprakları şefkat, sevgi ve yüksek ahlaki değerlerle mayalanmıştır. Hâl böyleyken, bu topraklarda şiddet kök salamaz. İşte bu nedenle, medeniyet değerlerimizi yeniden hatırlama vaktidir. Kadını ve erkeği ile şiddeti hayatımızdan uzaklaştıracak bir silkinişe ihtiyacımız var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye’nin çeşitli illerinden belediye başkan eşleri ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan toplum gönüllüsü kadınlar ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Emine Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, kadınlar olarak birlikte mücadele edilmesi gereken birçok konu olduğuna dikkat çekerek, “Maalesef son zamanlarda akla hayale sığmayacak şiddet olaylarına şahitlik ettik. Bu şiddet terörünün durdurulması gerekiyor” dedi.

“MEDENİYET DEĞERLERİMİZİ YENİDEN HATIRLAMA VAKTİDİR”

Şiddeti hayatın tüm alanlarından kaldıracak bir zihinsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Bir insanı caniye çeviren değer eksiklikleri neyse bunlara odaklanmalıyız. Bizler, Yunus’un, Mevlana’nın, Hacı Bayram Veli’nin ayak izlerini bıraktığı bir yolu yürüyoruz. Anadolu toprakları şefkat, sevgi ve yüksek ahlaki değerlerle mayalanmıştır. Hâl böyleyken, bu topraklarda şiddet kök salamaz. İşte bu nedenle, medeniyet değerlerimizi yeniden hatırlama vaktidir. Kadını ve erkeği ile şiddeti hayatımızdan uzaklaştıracak bir silkinişe ihtiyacımız var. Yeni modeller aramaya gerek yok. Merhameti, sevgiyi hayatın temel direği yapmış rol modeller geçmişimizde, geleneğimizde bolca var. Yeter ki, onlara bakmayı bilelim.”

Emine Erdoğan, kadınlara bu noktada biraz daha fazla iş düştüğüne dikkat çekerek, “Neşet Ertaş ustanın dediği gibi, ‘kadınlar insandır, erkekler insanoğlu!’ Kadın, hayatın öğretmenidir. Erkekler de onun rahle-i tedrisinden geçer. Bu anlamda toplumu inşa eden bizleriz. Hem anneler olarak, hem de toplum gönüllüleri olarak bunun farkındalığı ile çalışmalı, insanı zenginleştirecek meşguliyetlere yönelmeliyiz. Çocuklarımız, gençliğimiz, bu anlamda tertemiz bir sayfadır ve geleceğimiz için güvencedir” diye konuştu.

Doğanın korunması ve çevre temizliğine de vurgu yapan Emine Erdoğan, “Bildiğiniz gibi iki sene önce başlattığımız Sıfır Atık Projesi, etki alanını artırarak yaygınlaşıyor. Bu, benim son derece önemsediğim bir çevre hareketidir. Sizlerden ricam, kadın dayanışmasına yeni bir boyut ekleyerek bu farkındalığı tüm topluma yayma noktasında kampanyamıza destek olmanızdır. Lütfen bulunduğunuz şehirlerdeki sosyal faaliyetlerinizde sıfır atık kültürünü yaygınlaştırın. Çünkü o aslında bir yaşam kültürüdür. Esas çözüm, atıkları, ayrıştırma kutularına atıp kurtulmak değil, çocuklarımıza doğayla uyum içinde yaşam becerileri kazandırmaktır” ifadelerini kullandı.

“MÜZELER, KÜTÜPHANELER, TİYATROLAR, SERGİLER SADECE BİR OKUL ETKİNLİĞİ OLMAKTAN ÇIKMALI”

Emine Erdoğan, kültür, sanat, bilim ve doğayla iç içe geçmiş yaşam alanlarını artıracak çalışmaların öneminin altını çizerek konuşmasını şöyle tamamladı: “Müzeler, kütüphaneler, tiyatrolar, sergiler sadece bir okul etkinliği olmaktan çıkmalı. Her yaştan insanımızın vakit geçirebileceği cazibe merkezleri hâline gelmeli. İnsanımızın ruhunu beslemeli. Mutluluk bir bütündür. Hayatın her alanında desteklenmesi gerekir. O nedenle bir alanı güçlendirirken, diğer alanları boş bırakamayız. Kadınların güçlendirilmesinden, kültür sanat faaliyetlerine, doğanın korunmasından sokak hayvanlarının durumlarının iyileştirilmesine kadar her alanda yüksek performansla çalışmalıyız. Unutmayalım ki, akan su yosun tutmaz!”

Program, hatıra fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Tüm Haberler