Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın Sözlerine Cevaben AA’ya Yaptığı Açıklama

31.01.2015

Ermenistan yönetiminin 2015 yılını Türkiye'ye ve Türklere karşı uluslararası bir kampanya haline getirmeye çalıştığı ve bu uğurda hakaret ve nefret söylemi içeren ve diplomatik teamül sınırlarını aşan ifadeler kullandığı bilinmektedir. Son olarak Cumhurbaşkanı Sarkisyan tarafından 29 Ocak 2015 tarihinde Erivan'da "100. Yıl Dönümü Etkinliklerinin Eşgüdümüne Dair Devlet Komisyonu" toplantısında Çanakkale Savaşı Anma Törenlerine Ermenistan'ın davet edilmesiyle ilgili olarak yapılan açıklama, bu talihsiz tutumun yeni bir tezahürü olmuştur. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın Ermenistan'a yönelik davetini hedef alan, diplomatik teamüllere aykırı bu ifadelerin kabul edilmesi mümkün değildir.  

Sayın Sarkisyan'ın bir devlet adamının ağzına yakışmayacak ifadelerini aynen iade ediyoruz. 

Türkiye, tarihe tek taraflı bakışın istismarcı siyaset politikalarıyla manipüle edilmesine yönelik tüm girişimlerin karşısında durmaya devam edecektir.  

Türkiye ve Ermenistan'ın ortak tarihini ilgilendiren bu dönemin tarihçilerce incelenebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımız 2005 yılında "Ortak Tarih Komisyonu" kurulması çağrısında bulunmuş, 2009 yılında Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin önünü açacak olan protokollerin imzalanmasını sağlamıştır. Aynı yapıcı ve barışçıl tutumun devamı olarak bir ilke imza atmış ve 23 Nisan 2014 tarihinde tüm Ermenilere seslenen bir taziye mesajı yayınlamıştır. 

Bu cesur ve ezber bozan adımlarla 1915'in acısını istismara dayanan politikalara karşı net bir tavır konulmuştur. Fakat Ermenistan, Türkiye’nin attığı bu adımları her defasında karşılıksız bırakmıştır. Ermenistan yönetimi ne 1915 olaylarının siyasi hesaplardan uzak ve adil bir tarih perspektifinden ele alınmasına ne de Yukarı Karabağ’ın işgaline son vererek Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerini normalleştirmeye ve bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesine yanaşmaktadır. Bu tavır, herkesten ve her şeyden önce Ermenistan’a ve Ermenilere zarar vermektedir. 

Buna rağmen Türkiye, gerek kendi Ermeni vatandaşlarına gerekse Ermenistan’a yönelik olarak pek çok adım atmıştır. Kadim Türk-Ermeni dostluğu ve tarihdaşlığı, radikal grupların kışkırtmalarına rağmen yaşatılmaya devam edecektir. 

Bu samimi adımların, kendisini tahrif edilmiş tarih sayfalarından kurtaramayan Sayın Sarkisyan ve yönetimi tarafından takdir edilmesini beklemenin gerçekçi olmadığı görülmektedir. 

Ermenistan yönetimin sığ ve nefret dolu söylemi, Çanakkale Savaşlarının manasını kavramaktan da aciz görünmektedir. Anadolu insanının destan yazdığı Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümü, uluslararası bir etkinlikle anılacak ve şehitlerimizin aziz hatırası layıkıyla yâd edilecektir. Çanakkale deniz ve kara savaşları yıllardır 18 Mart ve 24-25 Nisan tarihlerinde kutlanmaktadır. Bu yıl da anma törenleri, yüzüncü yıl münasebetiyle, ulusal ve uluslararası düzeyde en üst katılımla gerçekleştirilecek ve bütün dünyaya barış ve kardeşlik mesajı verilecektir.