Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi’nde imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma’nın ilk toplantısı”

26.08.2022

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesinde  28 Haziran 2022 tarihinde imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizmanın ilk toplantısı Finlandiyanın başkenti Helsinkide 26 Ağustosta düzenlenmiştir.

Daimi Ortak Mekanizmanın Türk heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlık etmiş, heyette Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma Bakanlıkları ve Milli İstihbarat Teşkilatı‘ndan temsilciler yer almıştır.

İsveç heyetine Başbakanlık  Devlet Sekreteri Oscar Stenström, Finlandiya heyetine Dışişleri Bakanlığı’da Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara başkanlık etmiş, adalet, güvenlik ve istihbarat kurumlarindan temsilciler hazır bulunmuştur.

Görüşmelerde, Daimi Ortak Mekanizmanın çalışma esasları belirlenmiş, Üçlü Muhtırada kayıtlı taahhütlerin hayata geçirilmesine yönelik gelişmeler gözden geçirilmiş, önümüzdeki dönemde atılması gereken somut adımlar üzerinde durulmuştur.

Finlandiya ve İsveç, Üçlü Muhtırada kayıtlı, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiyeyle tam dayanışma ve işbirliği sergileyecekleri, PKK terör örgütü başta olmak üzere milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiyeye tam destek verecekleri, PYD/YPG ve FETÖ’ye destek sağlamayacakları yönündeki taahhütlerini yinelemişlerdir.

Mekanizma kapsamında ele alınan konularda somut ilerleme kaydedilmesi için ilgili kurumlar arasında teknik düzeyde işbirliğinin yoğunlaştırılması konusunda mutabık kalınmıştır.