Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ın İtalya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Ettore Sequi İle Gerçekleştirdiği Görüşmeye İlişkin Basın Açıklaması

12.04.2022

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BÜYÜKELÇİ İBRAHİM KALIN’IN İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GENEL SEKRETERİ BÜYÜKELÇİ ETTORE SEQUİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Beştepe Külliyesinde İbrahim Kalın ve Ettore Sequi arasında gerçekleşen görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşı ve Libya’daki gelişmeler ele alındı.

Görüşmede Ukrayna’daki savaşta yaşanan son gelişmeler konuşuldu. Savaşın gıda güvenliği, enerji güvenliği ve küresel ekonomiye olan yansımaları değerlendirildi. Ukraynalı mülteci sayısının artmasından duyulan endişe dile getirildi.

Türkiye ile İtalya arasındaki köklü ilişkilere vurgu yapılan görüşmede ikili ticaretin hacminin kısa sürede 30 milyar dolar hedefine ulaşması gerektiği ifade edildi. Savunma ve enerji alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceği belirtildi.