Sayın Cumhurbaşkanımızın Moldova Ziyaretine İlişkin Basın Açıklaması

16.10.2018

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Sayın İgor Dodon’un davetlisi olarak Moldova’ya resmi ziyarette bulunacaklardır.

Ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Sayın Dodon ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapacaktır. Başbakan Pavel Filip ve ilgili Bakanların yanısıra Modovalı siyasetçilerle biraraya gelecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, Gagauz Özerk Yeri’ni ziyaretle Başkan İrina Vlah’ı kabul edecektir.

Görüşmelerde, iki ülke ilişkilerinin tüm yönleriyle ele alınması ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, iki ülke Cumhurbaşkanları tarafından, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına ilişkin stratejik ortaklık açıklamasının imzalanması öngörülmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, ziyaretin ikinci gününde Gagauz Özerk Yeri’ni ziyaret etmesi ve Gagauz yetkililerle yapacağı görüşmelerin ardından TİKA ile ilgili kuruluşlarımızın bölgede gerçekleştirdiği projelerin açılışlarını yapmaları öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.