Sayın Cumhurbaşkanımızın Macaristan Ziyaretine İlişkin Basın Açıklaması

06.10.2018

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN MACARİSTAN’I ZİYARETLERİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 8-9 Ekim 2018 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Sayın Janos Ader’in davetine icabetle Macaristan’a resmi bir ziyarette bulunacaklardır.

Ziyaretleri sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Sayın Ader ile yapacakları görüşmelerin yanısıra Meclis Başkanı Sayın Laszlo Köver ve Başbakan Sayın Viktor Orban ile biraraya geleceklerdir.

Görüşmelerde siyasi, askeri, güvenlik, savunma sanayii, ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal yönleriyle ikili ilişkiler ele alınacaktır. Ayrıca, Türkiye-AB ilişkileri, düzensiz göç ve terörizmle mücadele ile iki ülkenin ortak gündeminde yer alan bölgesel ve uluslararası konular görüşülecektir.

Söz konusu ziyaret, Macaristan ile stratejik ortaklığımız çerçevesinde her alanda işbirliğimizin ilerletilmesi yönünde en üst düzeydeki ortak iradenin bir göstergesini teşkil edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakan Orban ile birlikte Budapeşte’deki Gül Baba Türbesi’nin resmi açılışını gerçekleştirmeleri ve İş Forumu’na iştirak etmeleri, ayrıca Galiçya Şehitliğimizi ziyaret etmeleri öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.