Sayın Cumhurbaşkanımızın Almanya Ziyaretine İlişkin Basın Açıklaması

25.09.2018

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretini müteakip, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Sayın Frank-Walter Steinmeier’in davetine icabetle, 27-29 Eylül 2018 tarihlerinde Almanya’ya bir devlet ziyareti gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Sayın Steinmeier’le yapacakları görüşmelerin yanısıra, Almanya Federal Şansölyesi Angela Merkel ile de bir araya geleceklerdir.

Görüşmelerde, Türkiye ile Almanya arasında siyasi, ekonomik, güvenlik, savunma, kültür ve sosyal alanlarda işbirliği ve Almanya’da yaşayan Türk toplumuna ilişkin hususlar ele alınacaktır. Ayrıca başta Suriye olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler, terörizm ve düzensiz göçle mücadele alanlarında işbirliği, Türkiye-AB ilişkileri ve iki ülkenin ortak gündeminde yer alan diğer hususlar görüşülecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri vesilesiyle, sivil toplum kuruluşları yetkililerine ve Türkiye-Almanya İş Konseyi’nde önde gelen Alman firmalarının yöneticilerine de hitap etmeleri öngörülmektedir.

Almanya’yı ziyaretleri kapsamında ayrıca Köln kentinde bulunan DİTİB Camii’nin de açılışını gerçekleştirecek olan Sayın Cumhurbaşkanımızın, Türk toplumuyla biraraya gelmeleri beklenmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın yapacakları ziyaret, yedi yıl aradan sonra ülkemizden Almanya’ya gerçekleştirilen ilk devlet ziyareti olacaktır. Almanya NATO müttefikimiz ve ülkemizin en önde gelen ekonomik ortağı konumundadır. Almanya’da yaşayan 3.5 milyonluk Türk toplumu ülkelerimiz arasında bir dostluk köprüsü oluşturmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.