Hatay’ın Anavatana Katılmasının Yıl Dönümü

22.07.2018

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 23 Temmuz Hatay’ın anavatana katılmasının yıl dönümü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Kararlı bir şekilde yürütülen barışçı ve akılcı politikalar sayesinde 79 yıl önce Hatay’ın anavatana katılması, Cumhuriyet’in ilanından sonra aziz milletimizin en önemli kazanımlarından biri olmuştur. Bu anlamlı gelişme siyasi ve diplomatik bir başarı olarak ülkemizin tarihinde önemli yer edinmiştir.

Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun Hatay’ın kaderini anavatanın kaderiyle birleştiren kararıyla, “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesini şiar edinen ülkemizin, uluslararası camiadaki saygınlığı ve etkinliği artmıştır.

Tarih boyunca kadim medeniyetlerin merkezi olan, farklı dinleri, kültürleri ve anlayışları bünyesinde barındıran Hatay, kardeşlik ve barış içinde bir arada yaşama idealimizin sembollerinden biridir.

Hataylıların hür iradesiyle gerçekleşen kucaklaşma, aziz milletimizin birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tuttuğunun göstergesi olmuştur. 79 yıl önce olduğu gibi bugün de, ortak değerlerimiz etrafında kenetlenerek, geleceğe aynı azim ve kararlılıkla yürüyoruz.

Hatay’ın anavatana katılmasının yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yad ediyor; Hataylıları ve bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum. ”