Sayın Cumhurbaşkanımızın İngiltere Ziyaretine İlişkin Basın Açıklaması

11.05.2018

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN BİRLEŞİK KRALLIK’I ZİYARETLERİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 13-15 Mayıs 2018 tarihlerinde Birleşik Krallık’ı ziyaret edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, ikili ilişkilerimizin ve işbirliğimizin her alanda gelişmekte olduğu stratejik ortağımız ve müttefikimiz Birleşik Krallık’a yapacakları bu ziyarette, Kraliçe II. Elizabeth ve Başbakan Sayın Theresa May’le görüşmelerde bulunacaktır.

Ziyaret vesilesiyle ikili ilişkilerin sivil diyaloğu kapsayacak şekilde zenginleştirilmesini amaçlayan Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun yedinci toplantısının kapanış etkinliğine katılacak olan Sayın Cumhurbaşkanımız, iki ülkenin önde gelen iş çevreleri ve yatırımcılarla da biraraya gelecektir.

Dünyanın saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House’da hitapta bulunacak olan Sayın Cumhurbaşkanımızın Londra’da gerçekleştirecekleri görüşmelerde, ekonomi, ticaret, güvenlik, savunma sanayii, kültür gibi öncelikli alanlarda ikili işbirliğinin geliştirilmesi, Suriye ve Irak’taki durum ile Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) başta olmak üzere bölgesel gelişmeler, Kıbrıs, AB’yle ilişkiler ve terörle ortak mücadele konularının ele alınması öngörülmektedir.

Terörle mücadele başta olmak üzere bölgesel ve küresel sınamalar karşısında her düzeyde yoğun bir diyalog halinde olduğumuz Birleşik Krallık, 16 milyar Dolar’ı aşkın ikili ticaret hacmiyle ülkemizin önde gelen ekonomik ortaklarından da biri konumundadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.