Sayın Cumhurbaşkanımızın Güney Kore Ziyaretine İlişkin Basın Açıklaması

25.04.2018

SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN GÜNEY KORE ZİYARETİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Moon Jae-in’in davetine icabetle, 2-3 Mayıs 2018 tarihlerinde Kore Cumhuriyeti’ne bir devlet ziyareti gerçekleştirecektir.

Özbekistan ziyaretini müteakip gerçekleşecek Güney Kore ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanları arasında yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra, bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Güney Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisini de ziyaret ederek Meclis Başkanı Sayın Chung Sye-kyun ile biraraya gelecek, ayrıca, önde gelen Koreli şirket yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştireceklerdir.

Kore yarımadasında istikrarın tesis edilmesi çabalarının yoğunlaştığı önemli bir süreçten geçilmektedir. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in bu süreçte ortaya koyduğu siyasi irade, taraflar arasında diyalog ve işbirliği ortamının oluşmasına imkân sağlamaktadır.

Türkiye, tarihi bağlara sahip olduğu Kore yarımadasının geleceği ile ilgili görüşmeleri değerli bir fırsat olarak görmekte ve sorunun çözümü yönündeki çabaları desteklemektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.