Sayın Cumhurbaşkanımızın Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

24.02.2018

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN CEZAYİR, MORİTANYA, SENEGAL VE MALİ ZİYARETLERİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat-2 Mart 2018 tarihleri arasında Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali’ye birer resmi ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Ziyaretleri vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın mevkidaşlarıyla gerçekleştirecekleri başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde ilgili ülkelerle ikili ilişkilerin ve işbirliğinin tüm yönleriyle ele alınması, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Afrika’daki güçlü tarihi bağlarımız bulunan ve önemli ekonomik ortaklarımızdan Cezayir’i Cumhurbaşkanı sıfatıyla ikinci kez ziyaret edecektir.

Cezayir’den sonra Sahraaltı Afrika’da Moritanya’yı 28 Şubat günü ziyaret edecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, bu ziyareti takiben ikili ilişkilerin mükemmel düzeyde seyrettiği Senegal’e geçecektir.

Ziyaret programının son durağında ise köklü tarihi ve kültürel ilişkilere sahip olduğumuz Mali yer almaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Moritanya ve Mali’yi ziyaretleri, Türkiye’den bu ülkelere Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaretler olması bakımından tarihi öneme sahiptir.

Ziyaretler kapsamında, Cezayir ve Senegal’de İş Forumları da gerçekleştirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.