Sayın Cumhurbaşkanımızın Sudan, Çad ve Tunus Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

22.12.2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 24-27 Aralık 2017 tarihlerinde Sudan, Çad ve Tunus’a resmi ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Köklü tarihi ve kültürel ilişkilere sahip olduğumuz her üç ülkede yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin ve işbirliğimizin tüm veçheleriyle ele alınmasının yanısıra, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Ayrıca, ziyaretler vesilesiyle, bu ülkelerle çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalanması planlanmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri vesilesiyle düzenlenecek iş forumları, işadamlarımızın yerel muhataplarıyla bir araya gelerek işbirliği imkânlarını ele almalarına fırsat oluşturacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz yıllarda Afrika ülkelerine gerçekleştirdikleri ziyaretlerin devamı niteliğinde olan bu ziyaretler, Afrika Ortaklık Politikamız kapsamında kıtayla işbirliğimize derinlik kazandırılmasına yönelik irademizin somut göstergesidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Sudan ve Çad’ı ziyaretleri, Türkiye’den bu ülkelere Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olması bakımından tarihi öneme sahiptir. Tunus’a yapacakları ziyaret ise, 2012 yılından bu yana Türkiye’den Tunus’a Cumhurbaşkanı seviyesinde ilk ziyareti teşkil etmektedir.

Ziyarette Sayın Cumhurbaşkanımıza bakanlar, diğer yetkililer ve işadamlarından oluşan geniş bir heyet refakat edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.