Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in Ülkemizi Ziyareti

23.10.2017

Sayın Cumhurbaşkanımızın konuğu olarak, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şavkat Mirziyoyev, 25-26 Ekim 2017 tarihleri arasında ülkemize bir devlet ziyaretinde bulunacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Mirziyoyev, 25 Ekim Çarşamba günü başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştireceklerdir. Anlaşmaların imza töreninin ardından aynı gün her iki Cumhurbaşkanı resmi akşam yemeğinde biraraya geleceklerdir.

Gerçekleştirilecek görüşmelerde Türkiye-Özbekistan ilişkileri çeşitli yönleri ile ele alınacak, küresel ve bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Yaklaşık 20 yıl aradan sonra Özbekistan’dan ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilecek olan bu ilk ziyaret, tarihi önem taşımakta olup, iki dost ve kardeş ülke arasındaki işbirliğinin başta ekonomik ve kültürel alanlar olmak üzere her alanda güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

Konuk Cumhurbaşkanının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret etmesi, ayrıca TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ile de görüşmesi öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.