D-8 Örgütü 9. Zirve Toplantısı

19.10.2017

Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde düzenlenecek olan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Örgütü’nün 9. Zirve Toplantısı, 20 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

“İşbirliğiyle Fırsatları Çoğaltmak” temasıyla gerçekleştirilecek zirve, aynı zamanda D-8 Örgütü’nün 20. kuruluş yıldönümüne rastlaması açısından özel bir önem taşımaktadır. Zirveye üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile üst düzey temsilcileri, ayrıca özel konuk olarak davet edilen üye olmayan bazı ülkelerin devlet başkanları ve uluslararası kuruluşların genel sekreterleri ile üst düzey temsilcileri katılacaklardır.

Zirve kapsamında bugün D-8 Dışişleri Bakanları Toplantısı da gerçekleştirilmektedir.

D-8 gündeminde yer alan ticari ve ekonomik işbirliği konularının ağırlıklı olarak ele alınacağı zirve, güncel bölgesel ve küresel meselelerin ele alınması için de fırsat oluşturacaktır. Zirvede örgüt bünyesinde çeşitli alanlarda sürdürülen işbirliği faaliyetlerine ivme kazandırılması ve geleceğe ilişkin bir vizyon ortaya konulması amaçlanmaktadır.

Bu bağlamda, zirve sonunda İstanbul Bildirisi ve İstanbul Eylem Planı başlıklı iki belgenin kabul edilmesi öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.