Erzurum Kongresi’nin Yıl Dönümü

22.07.2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nin yıl dönümü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“İstiklal mücadelemizin hedeflerinin ve ilkelerinin tespitinde belirleyici rol oynayan, aziz milletimizin özgürlük yolundaki azim ve kararlılığını tüm dünyaya duyuran Erzurum Kongresi, Cumhuriyet’e uzanan yolun temel taşlarından biridir.

Milli sınırlar içinde vatanın bölünmez bütünlüğüne dikkati çeken, “manda ve himaye kabul olunamaz” ilkesiyle bağımsızlığımıza yönelik tehditlere ve yabancıların müdahalesine karşı konulacağını belirten Erzurum Kongresi, bölgesel bir kongre olarak planlanmasına rağmen, milli iradenin vurgulandığı ulusal bir kongreye dönüşmüştür.

Bizler günümüzde de, Erzurum Kongresi’nde ortaya çıkan, milli mücadeleyi zafere ulaştıran o şuur ve o ruhla, ülkemizi geliştirmeye, birlik ve beraberlik içinde ilerlemeye devam ediyoruz.

Erzurum Kongresi’nin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”