Sayın Cumhurbaşkanımızın NATO Zirvesi Nedeniyle Brüksel’e Yapacakları Ziyaret

23.05.2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir heyetle temsil edileceği NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı yeni NATO Karargâhı’nın açılışı münasebetiyle 25 Mayıs 2017 tarihinde Brüksel’de düzenlenecektir.

Toplantıda, uluslararası toplumun terörizmle mücadelesinde NATO’nun rolünün güçlendirilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulunulması; ayrıca, transatlantik külfet paylaşımı konusunun ele alınması öngörülmektedir.

NATO-Rusya ilişkileri, NATO’nun Afganistan’la angajmanı, NATO-AB işbirliği gibi ittifak gündeminde önemini ve önceliğini koruyan meselelerin de toplantıda gündeme gelebileceği değerlendirilmektedir.

Akşam çalışma yemeğinde bir araya gelecek olan NATO liderlerinin, ittifakın değişen güvenlik ortamına uyarlanmasını teminen Galler ve Varşova zirvelerinde alınan kararların uygulanma durumunu da gözden geçirmeleri beklenmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, zirve vesilesiyle bazı yabancı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de yapacaklardır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, NATO Zirvesi öncesinde ise Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya gelmeleri; söz konusu görüşmede Türkiye-AB ilişkilerindeki son durumun ve ileriye dönük atılabilecek adımların ele alınması beklenmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.