Sayın Cumhurbaşkanımızın Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri Ziyaretleri

11.05.2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Pekin’de düzenlenecek Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak ve Çin Devlet Başkanı Sayın Şi Cinping ile görüşmelerde bulunmak üzere 12-15 Mayıs 2017 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret edeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 14 Mayıs’ta Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’nun Üst Düzeyli Diyalog Toplantısı’nda, 15 Mayıs’ta ise Yuvarlak Masa Liderler Toplantısı’nda hitapta bulunacaklar, foruma katılacak devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştireceklerdir.

“Kuşak ve Yol: Ortak Refah İçin İşbirliği” temasıyla düzenlenecek olan forumda, altyapı, ulaştırma, ekonomik işbirliği, ticaret, sanayi yatırımları, enerji ve enerji kaynakları, finansal destek, halklar arası temaslar, çevrenin korunması, denizcilikte işbirliği konularının ele alınması öngörülmektedir.

Foruma, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu Başkanlarının yanı sıra, 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile 250’yi aşkın bakanın iştirak etmeleri beklenmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Çin temaslarının ardından 15-17 Mayıs 2017 tarihlerinde de ABD’yi ziyaret edeceklerdir.

Washington'da ABD Başkanı Sayın Donald Trump ile 16 Mayıs’ta başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret çerçevesinde sivil toplum ve düşünce kuruluşları ile iş adamlarının temsilcilerini de ayrıca kabul edeceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.