Sayın Cumhurbaşkanımızın Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

11.02.2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 12-15 Şubat 2017 tarihlerinde Körfez ülkelerinden Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’a resmi ziyaretlerde bulunacaklardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız,12-13 Şubat tarihlerinde Bahreyn’i ziyaret ederek, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el Halife ile bir araya gelecek, ayrıca üst düzey Bahreynli yetkilileri kabul edeceklerdir. Ziyaret sırasında ülkemiz ile Bahreyn arasında çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmalarının imzalanması öngörülmektedir.

Suudi Arabistan’a 13-14 Şubat tarihlerinde yapacakları ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüşeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ayrıca Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Naif ve Veliaht Vekili Muhammed bin Selman’ı kabul etmesi öngörülmektedir.

Katar’ı 14-15 Şubat tarihinde ziyaret edecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Tani ile bir görüşme gerçekleştireceklerdir.

Ziyaretler sırasında yapılacak görüşmelerde, anılan ülkelerle ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alınması, ayrıca, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Söz konusu ziyaretler, gerek ikili, gerek Körfez İşbirliği Konseyi ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi çok taraflı düzeyde, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’la işbirliğimizin derinleştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.