Sayın Cumhurbaşkanımızın Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

20.01.2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 22-26 Ocak 2017 tarihlerinde Doğu Afrika ülkelerinden Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’a resmi ziyaret gerçekleştirecektir.

Tanzanya’ya 22-23 Ocak tarihlerinde yapacakları ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Tanzanya Cumhurbaşkanı Dr. John Pombe Joseph Magufuli ile bir araya gelecek, her iki Cumhurbaşkanı düzenlenecek heyetlerarası görüşmelere başkanlık edeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Tanzanya ziyaretinin ardından, Mozambik’e ülkemizden Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak ilk ziyareti gerçekleştirmek üzere Maputo’ya gidecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 24 Ocak günü Cumhurbaşkanı Filipe Jacinto Nyusi ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 24 Ocak akşamı Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’ya geçecektir.

25 Ocak günü Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina ile görüşecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, ardından Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile birlikte heyetlerarası görüşmelere başkanlık edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Madagaskar'a yapacakları ziyaret de Türkiye'den bu ülkeye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olması bakımından tarihi bir öneme sahiptir.

Ziyaretler sırasında yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkilerin ve işbirliğinin tüm yönleriyle ele alınmasının yanı sıra, başta Afrika Kıtası olmak üzere bölgesel , ayrıca uluslararası meseleler ve gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Ziyaretler vesilesiyle, bu ülkelerle çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalanması planlanmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanlarının katılımlarıyla her üç ülkede düzenlenecek İş Forumları, işadamlarımızın yerel muhataplarıyla bir araya gelerek işbirliği imkânlarını ele almalarına fırsat tanıyacaktır.

Bu ziyaretler, Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz yıllarda Afrika ülkelerine gerçekleştirdikleri ziyaretlerin devamı niteliğinde olup, Afrika Ortaklık Politikamız kapsamında kıtayla işbirliğimize derinlik ve boyut kazandırılmasına yönelik irademizin somut göstergesini oluşturmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.