ABD Başkanı Obama ile Telefon Görüşmesi

04.01.2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Barack Obama arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin basın açıklaması:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Barack Obama arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

ABD Başkanı Obama, yılbaşı gecesinde İstanbul Ortaköy’de DEAŞ, daha önce ise askerlerimize yönelik olarak 17 Aralık’ta Kayseri’de PKK tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarında hayatlarını kaybedenler için Sayın Cumhurbaşkanımıza taziyelerini iletmiş, yaralılar için acil şifa dilemiştir.

İki lider, terörle mücadele konusunda Türkiye ve ABD’nin birlikte çalışmayı sürdüreceklerini vurgulamışlardır.

ABD Başkanı Obama, Suriye’de ateşkesin ülke genelini kapsamasını ve rejim ile muhalifler arasında siyasi müzakerelerin başlamasını sağlama amacıyla Türkiye’nin bölgedeki aktörlerle sarf ettiği çabaları takdirle karşıladığını belirtmiştir.

Irak ve Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadelede kaydedilen son gelişmeleri ele alan Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Obama, bu konuda Türkiye ve ABD’nin sürekli yakın işbirliği halinde çalışmaya devam etmeleri gerektiği hususunda mutabık kalmışlardır.

Kıbrıs meselesine de değinilen görüşmede her iki lider, halihazırdaki müzakere sürecinin, iki kesimli, iki toplumlu bir çözümle adada birliğin sağlanmasıyla neticelenmesi temennisinde bulunmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.