Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya Gelişinin Yıl Dönümü

26.12.2016

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 27 Aralık Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişinin yıl dönümü dolayısıyla yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Gazi Mustafa Kemal’in 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından biri olmuş; Anadolu’nun küçük bir şehri olan Ankara, istiklal mücadelemizin yönetildiği bir merkez haline gelmiştir.

Gazi Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye üyelerini büyük bir coşku, heyecan ve umutla karşılayan Ankara, millet iradesinin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere Cumhuriyetimizin temel kurum ve kuruluşlarına ev sahipliği yapmıştır.

Milli mücadele boyunca canı pahasına vatan ve bayrağına sahip çıkan Ankara, Cumhuriyet’in ilanından sonra da ülkemizin ilerleme ve gelişmesine öncülük etmiş, bugün dünyanın sayılı başkentleri arasında yerini almıştır.

27 Aralık’ta Gazi ve arkadaşlarına birlik ve beraberlik içinde kucak açan Ankaralılar, 15 Temmuz’da darbe girişimcilerine karşı da büyük bir direniş göstermiş, birlik ve beraberliğimizden ödün vermeyeceğimizi bir kez daha tüm dünyaya ilan ettiğimiz merkez olmuştur.

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal ve İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyor, tüm Ankaralıları en kalbi duygularımla selamlıyorum".