Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü

17.12.2016

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü vesilesiyle yayımlanacak mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Vefatının, yani maşukuyla vuslatının 743. yıl dönümünde, büyük mütefekkir, büyük mutasavvıf, gönül ve aşk insanı Mevlana Celaleddin Rumi’yi bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyoruz.

7,5 asır önce ektiği muhabbet tohumlarıyla kalplerimizi yeşerten Mevlana Celaleddin, bugün de Mesnevi’si, sözleri ve tavsiyeleriyle milletimizin yolunu aydınlatmaktadır.

Horasan’dan Bağdat’a, Mekke ve Medine’den Şam’a kadar döneminin önemli ilim ve irfan merkezlerini ziyaret eden Mevlana, medeniyetimizin tüm birikimini Anadolu’ya taşımıştır.

Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Hacı Bayram Veli gibi manevi önderlerimiz, bizlere aşk ve sevgi kadar, umut, cesaret ve özgüven de aşılamışlardır.

Nitekim Anadolu topraklarını bize vatan kılan ruh, bizi muhabbetle birbirimize kenetleyen bağ, tevarüs ettiğimiz bu muhteşem mirasta gizlidir.

Bilhassa bölgemizin ve ülkemizin içinden geçtiği bu kritik günlerde, bu eşsiz mirası, bu kıymetli hazineyi en iyi biçimde değerlendirmemiz gerekiyor.

Moğol ve Haçlı saldırıları gibi büyük yıkım ve katliamların izlerini bizzat görmüş Mevlana Hazretlerinin “Tüm iyi şeyler, sabırdan sonra gelir” sözü, bu süreçte hepimize rehber olmalıdır.

Sıkıntılar karşısında birbirine kenetlenerek sabreden, mücadele azmini yitirmeyen, Hakk’a ram olan bir millete diz çöktürebilecek hiçbir kuvvet yoktur.

Milletimiz köklerine, tarihine, ecdadına ve kadim değerlerine sahip çıktığı müddetçe, mezhep ve etnik kimlik üzerinden ekilmeye çalışılan fitne tohumları bu topraklarda asla boy vermeyecektir.

Nefret yerine muhabbeti, ihtilaf yerine ittifakı, düşmanlık yerine kardeşliği, umutsuzluk yerine sabrı ikame ettiğimiz sürece, geleceğimiz, inşallah bugünümüzden çok daha aydınlık, çok daha huzurlu olacaktır.

Bu düşüncelerle, Şeb-i Arus’un 743. yıl dönümünde Mevlana’yı tekrar hürmetle anıyor; onun şahsında ilmi, idrak ve irfanlarıyla gönüllerimizi aydınlatan tüm manevi rehberlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”