Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri Mesajı

11.09.2016

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri dolayısıyla yayınladıkları mesaj aşağıdadır:

“Milletimizin yetiştirdiği büyük devlet adamlarından Ertuğrul Gazi, hoşgörü ve adalet üzerine kurduğu yönetim anlayışıyla, Söğüt’e yerleşen küçük bir beylikten, dünya tarihine damga vuran büyük bir imparatorluğun kuruluşuna uzanan süreçte önemli rol oynamıştır.

Tarihimizin sembolleşmiş şahsiyetlerinden biri olan Ertuğrul Gazi’nin, ileri görüşlülüğü, bilgeliği ve kendisinden sonraki devlet adamlarına yol gösteren
öğütleriyle, kadim medeniyetimizin sağlam temeller üzerinde yükselmesinde büyük payı bulunmaktadır.

Tarihe damgasını vurmuş olan büyük devlet adamlarımızın eşitlik ve adalete dayanan yönetim anlayışı, farklı din, dil ve kültürlere mensup insanların yüzyıllardır barış ve huzur içinde yaşamasını mümkün kılmıştır.

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri, ecdadımızın mirası en kıymetli değerlerimizin ve aziz milletimizi bir arada tutan zenginliklerimizin hatırlanmasına vesile olan, geçmişten geleceğe uzanan bir gönül köprüsüdür.

Aziz milletimiz, tarihimizden ve manevi mirasımızdan aldığı güçle, geleceğe emin adımlarla ilerlemekte; karşısına çıkan her zorlukla kardeşlik, dayanışma, birlik ve beraberlik içinde mücadele etmektedir.

Bu düşüncelerle, Ertuğrul Gazi’nin manevi şahsında, birlik ve beraberliğimiz için mücadele vermiş tüm kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle yad ediyor, aziz vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”