Erzurum Kongresi’nin Yıl Dönümü

23.07.2016

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Erzurum Kongresi’nin yıl dönümü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Erzurum Kongresi, aziz milletimizin kurtuluş azim ve kararlılığıyla müşterek bir ideal etrafında birleştiği, istikbalinin belirlenmesinde nihai hedefini ortaya koyduğu, umhuriyet’e uzanan yolda en önemli aşamalardan biridir.

Vatanın bölünmez bütünlüğü konusundaki kararlılığa vurgu yapılan Erzurum Kongresi'nde, “manda ve himaye kabul olunamaz” ilkesiyle bağımsız Cumhuriyetimizin ilk adımı atılmıştır.

Bölgesel bir kongre olarak planlanmasına rağmen, alınan kararlar ve ülkemizin mukadderatının belirlenmesinde oynadığı rol ile ulusal bir nitelik kazanan Erzurum Kongresi, aziz milletimizin kendi geleceğini tayin etme iradesini tüm dünyaya ilan etmiştir.

Milli mücadele yıllarında kendini ortaya koyan yüksek şuur, bugün de bizlere ilham kaynağı olmakta, geleceğe yürüyüşümüzde bizlere güç katmaktadır. Birlik ve beraberliğimizden ödün vermeden, ülkemizi daha da güçlendirmek için aynı azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Erzurum Kongresi’nin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum. ”