Akşehir Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

05.07.2016

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Akşehir Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri dolayısıyla yayınladıkları mesaj aşağıdadır:

“Aziz milletimizin birbirine kenetlenmesine, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olan en kıymetli değerlerimiz, kültürel ve tarihsel zenginliklerimizdir.

Kültürel zenginliklerimizin önemli unsurlarından biri olan Nasreddin Hoca, kadim medeniyetimizin gülümseyen ve gülümseten yüzüdür.

Sosyal hayatı ve değerleri, halkın diliyle, sade bir bilgelikle topluma anlatan Nasreddin Hoca, sembollerle dolu ve ince hakikatleri gözler önüne seren fıkralarıyla günümüzde de tüm gönüllerde müstesna bir yere sahiptir.

Hiciv ve söz sanatındaki ustalığını, toplumsal değerlere hassasiyetiyle harmanlayan, Nasreddin Hoca’nın, yeni nesillere tanıtılması ve anlatılması bakımından büyük önem taşıyan Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Nasreddin Hocamızı saygıyla, rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”