Hamursuz Bayramı Mesajı

22.04.2016

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hamursuz Bayramı münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

Yahudilerin Mısır’da esaretten kurtulmalarını simgeleyen Pesah, Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biridir.

“Hamursuz” olarak da adlandırılan bayramları vesilesiyle, Musevi vatandaşlarımızı en içten duygularımla tebrik ediyorum.

Barışı ve tüm inançlara saygıyı esas alan, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden bir medeniyetin temsilcileri olarak bizler, tüm vatandaşlarımızın gelenek ve inançlarını özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz. Bu anlayışın, toplumumuzda birliğin pekiştirilmesi açısından da önemli olduğuna inanıyoruz.

Tarih boyunca birlik ve beraberliğinden ödün vermeyen aziz milletimiz, bundan sonra da karşılıklı saygıyı esas alarak yarınları birlikte inşa edecektir.

Pesah münasebetiyle, barış içinde birlikte yaşadığımız Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Musevilere esenlik dileklerimi sunuyor, kendilerini en kalbi duygularımla selamlıyorum.