Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

26.02.2016

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika ülkelerinden Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine’ye, 28 Şubat-3 Mart 2016 tarihleri arasında resmi ziyaret gerçekleştireceklerdir.

28-29 Şubat’ta Fildişi Sahili’ne, 29 Şubat -1 Mart’ta Gana’ya, 2-3 Mart’ta Nijerya’ya ve 3 Mart’ta Gine’ye Sayın Cumhurbaşkanımızın yapacakları ziyaretlerde, söz konusu ülkelerle ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması, çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalanması öngörülmektedir.

Fildişi Sahili ve Gine’ye yapılacak ziyaretler, bu ülkelere Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye’den gerçekleştirilen ilk ziyaret olma niteliği taşımaktadır.
Sayın Cumhurbaşkanımızın 21 Ocak–24 Ocak 2015 tarihlerinde Etiyopya, Cibuti ve Somali’ye gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından bu defa Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine’ye yapacakları ziyaretler, stratejik ortağı olduğumuz Afrika Kıtasıyla işbirliğimizin daha da derinleşmesine imkân sağlayacaktır.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi olan söz konusu dört ülkeye yapılacak ziyaretler, aynı zamanda Afrika kıtasının önemli bir bölgesel yapılanması olan ECOWAS’la ülkemizin ilişkilerini geliştirme yönündeki arzusunu da ortaya koymaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.