Sayın Cumhurbaşkanımızın Şili-Peru-Ekvador Ziyaretleri

27.01.2016

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Güney Amerika ülkelerinden Şili, Peru ve Ekvador’a, 31 Ocak – 4 Şubat 2016 tarihleri arasında resmi bir ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 31 Ocak- 2 Şubat’ta Şili’ye, 2-3 Şubat’ta Peru’ya, 3-4 Şubat tarihinde ise Ekvador’a yapacakları ziyaretlerdeki görüşmelerde, ikili siyasi ve ekonomik hususların yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır.

Çeşitli alanlarda ikili anlaşmaların imzalanacağı ziyaretler vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız, iş forumu toplantılarında işadamlarına da hitap edeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Şili’ye yapacakları ziyaret, Türkiye ile söz konusu ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 90. yılına tekabül etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri, 1995’ten sonra, Türkiye’den Şili’ye Cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleştirilen ikinci ziyaret konumundadır.

Peru ve Ekvador ziyaretleri ise, Cumhurbaşkanı düzeyinde anılan ülkelere Türkiye’den yapılan ilk ziyaret niteliği taşımaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, 10-13 Şubat 2015 tarihlerindeki ziyaretlerinin ardından bölgeyi ikinci kez ziyaret etmeleri, Latin Amerika ülkelerine atfedilen önemin somut bir göstergesidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.