Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyelerinin Ülkemizi Ziyaretleri

09.12.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sayın Dragan Çoviç ve Konsey Üyesi Sayın Bakir İzetbegoviç, 10-12 Aralık 2015 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunacaklardır. Sözkonusu ziyaret, Sayın Cumhurbaşkanımızın 20 Mayıs 2015 tarihinde Bosna-Hersek’e gerçekleştirdiği ziyarete iade niteliği taşımaktadır.

Ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, Türkiye ile Bosna-Hersek arasında her alanda mükemmel düzeyde seyreden ikili ilişkiler, başta ekonomik işbirliği boyutu olmak üzere tüm veçheleriyle ele alınacak, ayrıca güncel bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Türkiye, Bosna-Hersek’in bağımsızlığı, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırları içinde işleyen bir devlet yapısına sahip olmasına ve Bosna-Hersek halkının refah ve esenliğine büyük önem atfetmektedir. Bu bağlamda, Bosna-Hersek’in Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme hedefi tarafımızdan kuvvetle desteklenmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.