Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri Mesajı

13.09.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 734. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri dolayısıyla yayınladıkları mesaj aşağıdadır:

“Bilgeliği, önderliği, ileri görüşlülüğü ve adaletli yönetim anlayışıyla tarihe geçmiş olan Ertuğrul Gazi, milletimizin yetiştirdiği büyük bir devlet adamıdır.

Söğüt’e yerleşen küçük bir beylikten, tarihin akışını değiştiren büyük bir devletin doğuşuna kadar uzanan süreçte Ertuğrul Gazi önemli bir rol oynamıştır.

Ertuğrul Gazi’nin öğütlerini rehber edinen oğlu Osman Gazi ve onların yolundan yürüyen yöneticiler, Osmanlı Devleti’nde eşitlik, adalet ve hoşgörüye dayalı bir idare düzeninin hakim kılınmasını sağlamışlardır.

Ecdadımızdan devraldığımız en kıymetli zenginliklerden biri olan birlik ve beraberlik şuurunun; farklı din, dil ve kültürlere mensup insanların yüzyıllarca barış içinde bir arada yaşamalarını mümkün kılan anlayışın, gelecek nesillere de aktarılması büyük önem taşımaktadır.

Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri, bu kapsamda önemli bir görevi yerine getirmekte; ecdadımızın mirası, yarınlarımızın güvencesi olan değerlerimizin yaşatılması hususunda geçmiş ile gelecek arasında adeta bir köprü vazifesi görmektedir.

Bu sağlam temeller üzerine kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti, barış ve hoşgörü kültürünü esas alan geçmişi ve tarihinden devraldığı değerlerle geleceğe emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.

Bu düşüncelerle, Ertuğrul Gazi’nin manevi şahsında, birlik ve beraberliğimiz için mücadele vermiş tüm kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle yad ediyor, aziz vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”