Hatay’ın Anavatana Katılmasının Yıl Dönümü

23.07.2015Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hatay’ın anavatana katılmasının yıl dönümü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana, “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesini şiar edinmiş, bu anlayışla siyasi ve diplomatik alanda bir çok başarıya imza atmıştır. Hatay’ın anavatana katılması da bu çerçevede elde edilmiş başarıların en önemlilerindendir.

Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun, Hataylıların güçlü iradesini ortaya koyan, anavatanla bütünleşme doğrultusundaki kararı, ülkemizin uluslararası camiadaki saygınlığını ve etkinliğini artıran, komşularla ilişkilerin güçlendirmesini sağlayan bir karar olmuştur.

Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan, farklı kültürlerin ve dinlerin barış içinde bir arada yaşadığı, kardeşlik ve hoşgörü merkezi Hatay’ın anavatana katılması, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, genç Türkiye Cumhuriyeti’ne güç veren bir adım olmuştur.

Bu düşüncelerle, Hatay’ın anavatanla kucaklaşmasının yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yad ediyor; Hataylıları ve bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”