Srebrenitsa Katliamının 20. Yıldönümü Dolayısıyla Bosna- Hersek’e Gönderdikleri Mesaj

11.07.2015

Saygıdeğer Bosna-Hersek’li Kardeşlerim,

Hanımefendiler, Beyefendiler.

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bugün, son dönem insanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olan Srebrenitsa Katliamının 20’nci yıldönümünü hep birlikte yâd ediyoruz.

Bundan 20 yıl önce, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye ve tüm dünyaya ulaşan haberler dolayısıyla tarifi mümkün olmayan acılar yaşadık.

O gün sizler orada hangi sıkıntıları yaşadıysanız, emin olun, aynısını, üstelik de uzakta olmanın verdiği çaresizlikle, burada bizler de yüreğimizde hissettik.

Acılarınızı bir nebze olsun dindirmek, yaralarınızı sarabilmek, insani ve vicdani sorumluluğumuzu yerine getirebilmek için, o günlerde Türkiye’nin nasıl seferber olduğunu yakından biliyorum.

Bugün, geçmişi unutmadan, tarihten dersler alarak, benzer dramların yaşanmayacağı barış ve huzur dolu bir geleceği inşa etmekle sorumluyuz.

Elbette bazı izler silinmiyor, bazı acıların telafisi olmuyor, yitirilen gencecik fidanlar geri gelmiyor.

Ama bizler, dayanışmayı, paylaşmayı ve birlikte yaşamayı yücelten bir anlayışla istikbale bakmalı, umudu diri tutmalıyız.

Bosna-Hersek’in son 20 yılda yaralarını sarma, katliamın sorumlularından hesap sorma konusunda çok önemli mesafe kaydettiğini görüyorum.

Bu sürece katkısı olan tüm siyasetçileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini, kanaat önderlerini, mağdurları ve onların yakınlarını gönülden tebrik ediyorum.

Burada yaşanan acıların, çekilen çilelerin dünyanın başka hiçbir coğrafyasında ve hiçbir zaman yeniden yaşanmamasını diliyorum.

Temennimiz ve duamız, bugün Suriye’nin, Irak’ın, Yemen’in, Filistin’in, Mısır’ın, Libya’nın, Afganistan’ın, Somali'nin, Afrika’nın çocuklarının yaşadığı dramların da son bulmasıdır.

Biz sahilde uçurtma uçuran, annesinin kucağında uyuyan, arkadaşlarıyla oyun oynayan çocukların öldürülmediği bir dünya hayal ediyoruz.

Kuşkusuz bu noktada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ülkeleri ile uluslararası ve bölgesel güçlere büyük sorumluluklar düşüyor.

Türkiye olarak, Bosna-Hersek başta olmak üzere tüm Balkanlarda istikrar ve güven ikliminin hâkim olması için bugüne kadar büyük çaba sarf ettik.

İnşallah bundan sonra da elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, katliamda hayatını kaybeden tüm şehitlere bir kez daha Allah’tan rahmet; ailelerine, sevenlerine ve tüm Bosna-Hersekli kardeşlerime başsağlığı diliyorum.

Bu acıyı paylaşmak, kurbanların hatıralarına sahip çıkmak için anma törenlerine iştirak eden herkese kadirşinaslıkları için teşekkür ediyorum.

Yarınların, geçmişten ve bugünden çok daha aydınlık olacağına dair inancımı yineliyor, sizlere selamlarımı ve saygılarımı sunuyorum.