Dünya Mülteciler Günü Dolayısıyla Mardin’deki Midyat AFAD Geçici Barınma Merkezi’ni Ziyaret

18.06.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Sayın Antonio Guterres'i Mardin’deki Midyat AFAD Geçici Barınma Merkezi’nde kabul edecek ve Suriyeli sığınmacılarla birlikte bir iftar yemeğine katılacaktır.

Dünya Mülteciler Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1951 tarihli “Mültecilerin Hukuki Statüsü’ne İlişkin Cenevre Sözleşmesi”nin 50. Yılı vesilesiyle aldığı karar uyarınca 2001 yılından bu yana her yıl 20 Haziran’da kutlanmaktadır.

Bu günün amacı, dünya genelindeki mültecilerin durumlarının uluslararası kamuoyunun gündemine getirilmesi ve sorunlarına ortak çözümler bulunması için farkındalığın artırılmasıdır.

Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri önemli sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülkeleri ziyaret ederek, savaştan, zulümden ve insan hakları ihlallerinden kaçan bu savunmasız insanların içinde bulundukları zor durumu içeren mesajını mültecilerin kaldıkları barınma merkezlerinde vermektedir.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Sayın Guterres, “Dünya Mülteciler Günü” vesilesiyle bu yıl 17-21 Haziran 2015 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Söz konusu ziyarette, yüzyıllardır, ülkelerinden ayrılarak yeni bir yaşam alanı arayan kişilere güvenli bir liman olan ve hâlihazırda "dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan" ülkemizin 2 milyon Suriyeli ve Iraklı sığınmacıya sağladığı koruma ve hizmetlerin dünya kamuoyunun dikkatine getirilmesi hedeflenmektedir.